Płaca minimalna w 2021 roku nie wzrośnie?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 3 Czerwca 2020

Płaca minimalna 2021. Pojawiła się pierwsza propozycja, wielu Polaków nie będzie zadowolonych

Jaka będzie wysokość płacy minimalnej 2021? Decyzja ta leżeć będzie po stronie rządu, który wcześniej przeprowadzi w tej sprawie negocjacje z partnerami społecznymi. Gdyby decyzja miała zależeć od Konfederacji Lewiatan, wysokość płacy minimalnej pozostałaby na dotychczasowym poziomie.

Płaca minimalna 2021 taka jak obecnie?

Wysokość płacy minimalnej w 2021 roku będzie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zazwyczaj rząd przedstawia partnerom społecznym propozycję minimalnego wynagrodzenia do 15 czerwca, jednak w tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa, czas ten został wydłużony do końca lipca.

Konfederacja Lewiatan w komunikacie prasowym zamieszczonym na swojej stronie internetowej rekomenduje utrzymanie wysokości płacy minimalnej w 2021 roku na obecnym poziomie, czyli 2600 zł. Tym samym utrzymana miałaby być również stawka godzinowa na poziomie 17 zł brutto.

Stało się, NBP już potwierdził. Podwyżki cen są największe od 19 lat, a może być gorzejStało się, NBP już potwierdził. Podwyżki cen są największe od 19 lat, a może być gorzejCzytaj dalej

- Zdaniem Konfederacji Lewiatan w 2021 roku musimy w sprawie wysokości płacy minimalnej zachować realizm i twardo stąpać po ziemi. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii i coraz bardziej realistycznej wizji dużego spowolnienia gospodarczego – tłumaczy prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, a w przeszłości wiceminister pracy.

Męcina zwraca uwagę, że pozostawienie płacy minimalnej na dotychczasowym poziomie wiązałoby się z koniecznością ustawowej interwencji, ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, „ustawa gwarantuje wzrost płacy minimalnej na kolejny rok w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen”.

Nowe świadczenie ze zgodą całego Sejmu. Seniorzy mogą liczyć przynajmniej na 2,4 tys. zł, ale nie wszyscyNowe świadczenie ze zgodą całego Sejmu. Seniorzy mogą liczyć przynajmniej na 2,4 tys. zł, ale nie wszyscyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jacek Kurski ujawnia najpilniej strzeżoną tajemnicę swojego małżeństwa. Internauci wytykają mu hipokryzję

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że uzasadnieniem dla zawarcia porozumienia partnerów społecznych w tej sprawie jest zagrożenie kryzysem na rynku pracy i przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii. Przewidując negatywne nastawienie w tej sprawie strony związkowej, ekspert podkreśla konieczność zagwarantowania w przyszłym roku - przy założeniu poprawy sytuacji gospodarczej i na rynku pracy - rozpoczęcia negocjacji od poziomu płacy minimalnej odpowiadającej relacji 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Męcina zwraca uwagę na krótszy niż zazwyczaj czas negocjacji, apeluje do partnerów społecznych o rozwagę i odpowiedzialność, a także przywrócenie rangi negocjacjom.

Jednoznaczne stanowisko Morawieckiego w sprawie 5G. Powiedział, czego możemy się spodziewaćJednoznaczne stanowisko Morawieckiego w sprawie 5G. Powiedział, czego możemy się spodziewaćCzytaj dalej

- Nikt lepiej niż pracodawcy i reprezentanci pracowników nie jest w stanie ocenić sytuacji, dlatego politycy tym razem powinni wsłuchać się w głosy płynące z Rady Dialogu Społecznego i cofnąć do drugiego rzędu – podkreśla przedstawiciel Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy nie zaakceptują wzrostu minimalnego wynagrodzenia?

Męcina podkreśla, że choć nieznane są jeszcze wskaźniki, jakie zaproponuje rząd, to przedsiębiorcom trudno będzie zaakceptować jakikolwiek wzrost płacy minimalnej, mimo, że inflacja – mimo prognozowanego spadku w II połowie roku – będzie wysoka.

- W perspektywie 2021 roku kluczowa będzie ochrona miejsc pracy i ograniczanie redukcji zatrudnienia, które niestety w opinii pracodawców będzie nie do uniknięcia. Stąd powszechna zgoda na podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł i postulat utrzymania instrumentów ochrony miejsc pracy z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - podkreśla były wiceminister pracy.

Wziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedziećWziąłeś 5 tys. zł pożyczki z tarczy antykryzysowej? Nastąpiły zmiany, o których musisz wiedziećCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Andrzej Strzelecki, aktor przegrał walkę z rakiem
  2. Niestety spełnił się najczarniejszy ze scenariuszy. Nie żyje Maciej Pietrasiewicz
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zaginęła podczas rodzinnych wakacji. Porażającą hipotezę o jej losach przekazali śledczy
Dziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuDziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News