Płaca minimalna 2020 - kto skorzysta najwięcej?
praca własna
Autor Przemysław Terlecki - 5 Listopada 2019

Płaca minimalna 2020. Wiadomo już, kto dostanie najwięcej

Płaca minimalna 2020 będzie wyższa, niż jej wersja z 2019 roku, o 350 złotych. Jednak jej wprowadzenie nie sprawi, że wszyscy będą zadowoleni. Kto skorzysta najwięcej na nowym minimalnym wynagrodzeniu?

Płaca minimalna 2020 ma wynieść 2600 złotych, jak zapowiedział rząd Mateusza Morawieckiego. O tym, że w niektórych przypadkach podwyższenie jej pułapu sprawi, że część osób straci zatrudnienie, a w innych, że pracodawcy mniej chętnie będą przyjmować ludzi do pracy, już powiedziano niejedno. Kto jednak zyska na tym, że płaca minimalna zaliczy taki skok?

O to zapytano Krystiana Jaworskiego, starszego ekonomistę w Credit Agricole Bank Polska. Ten zauważył przede wszystkim, że podniesienie płacy minimalnej na poziom 2600 złotych brutto będzie miało wpływ na zatrudnienie, średnie wynagrodzenie w całej gospodarce oraz ceny. W tym wypadku zatrudnienie zostanie zmniejszone, a ceny podskoczą, choć Jaworski przekonuje, że będzie to ograniczone działanie. "Dużo ważniejszy będzie wzrost na poziom przeciętnego wynagrodzenia", jak podkreśla ekspert.

Emerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorszaEmerytów czeka podwyższenie wieku emerytalnego. Alternatywa jest jeszcze gorszaCzytaj dalej

Płaca minimalna 2020 - ci z nas zyskają najwięcej

- Prawdopodobnie będzie on najbardziej widoczny w mikorprzedsiębiorstwach, czyli w firmach zatrudniających poniżej 10 pracowników, gdyż tam mamy najwięcej osób zarabiających płacę minimalną lub niższą. W większych firmach przedsiębiorstwa mają większe możliwości rekompensowania sobie podwyżki płacy minimalnej poprzez zwiększanie cen produktów końcowych, poprzez redukcję zatrudnienia i najprawodpodobniej tam efekty te będą mniejsze - podaje cytowany przez Fakt.pl Krystian Jaworski.

Co więcej, ekonomista wskazał, że jego zdaniem płaca minimalna 2020 doprowadzi do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w przetwórstwie przemysłowym o 1%, zaś w budownictwie będzie to skok wskaźnika o 3% do 4%. Trudno jednak wypowiedzieć się ekspertowi na temat wzrostu wynagrodzeń w segmencie usług, ponieważ ten jest mocno zróżnicowany.

Nie ma jednak wątpliwości, że największy wzrost płac zanotujemy w zawodach z sektorów, w których firmy oferują najniższe wynagrodzenia. Mowa tutaj o gastronomii, administrowaniu, transporcie i magazynowaniu. Z kolei wyższa płaca minimalna 2020 w lepiej płatnych sektorach rynku będzie mniej odczuwalna.

Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedażyMiały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedażyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News