Płaca minimalna wzrośnie o 200 zł
eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak
Autor Radosław Święcki - 17 Grudnia 2020

200 zł więcej dla najmniej zarabiających. Rząd już zadecydował

200 zł – tyle zyskają w przyszłym roku najmniej zarabiający. Ma to związek z zapowiadanym podniesieniem płacy minimalnej w 2021 roku, która wzrośnie z dotychczasowych 2600 do 2800 zł brutto. Sprawdźcie ile polscy pracownicy dostaną na rękę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile na rękę otrzymają w przyszłym roku najmniej zarabiający,
  • Ile w 2021 roku wyniesie stawka godzinowa,
  • Kto chciał utrzymania płacy minimalnej na obecnym poziomie.

Jaka płaca minimalna w przyszłym roku?

Jeszcze rok temu mogliśmy żyć złudzeniami, że wraz z początkiem 2021 roku płaca minimalna osiągnie poziom 3000 zł brutto. Właśnie taką kwotę zapowiadał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

- Chciałem państwu powiedzieć, że na koniec 2020 roku, czyli za kilkanaście miesięcy, minimalna pensja będzie wynosiła 3000 złotych – obiecywał Jarosław Kaczyński 7 września zeszłego roku podczas konwencji wyborczej w Lublinie.

Można by to skonstatować znanym powiedzeniem „obiecanki cacanki”, ale gwoli uczciwości należy zauważyć, że jesienią 2019 roku nikt, nawet lider partii rządzącej nie był w stanie przewidzieć pandemii i wynikających z niej (także gospodarczych konsekwencji).

Ostatecznie rząd ustalił, że płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie z 2600 do 2800 zł brutto, co oznacza, że osoby najmniej zarabiające zyskają 200 zł brutto. Jak to będzie wyglądało w praktyce, czyli ile Polacy dostaną na rękę? Otóż jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” najniższe wynagrodzenie wyniesie 2061,67 zł i tym samym wzrośnie o 141,05 zł netto. Z kolei minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych wynosić będzie 18,30 zł.

Spór wokół płacy minimalnej

Piszemy, że wysokość płacy minimalnej ustalił rząd, gdyż nie było szans na porozumienie w tej kwestii z partnerami z Rady Dialogu Społecznego (przypomnijmy, że rządzący mają obowiązek przeprowadzić w tej sprawie konsultacje z Radą). Część związkowców chciała bowiem, by PiS dotrzymał przedwyborczej obietnicy i podwyższył najniższe wynagrodzenie do 3000 zł brutto (podwyżkę o 200 zł poparła tylko „Solidarność”). Z kolei przedstawiciele pracodawców opowiadali się za utrzymaniem płacy minimalnej na dotychczasowym poziomie 2600 zł (tu z kolei wyłamał się Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który zaakceptował rządową propozycję) bądź podwyżki jedynie o ustawowe minimum wynoszące 116,10 zł.

- Zdaniem Konfederacji Lewiatan w 2021 roku musimy w sprawie wysokości płacy minimalnej zachować realizm i twardo stąpać po ziemi. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii i coraz bardziej realistycznej wizji dużego spowolnienia gospodarczego – tłumaczył prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, a w przeszłości wiceminister pracy.

Płacę minimalną przy zatrudnieniu na niepełnym etacie jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” oblicza się proporcjonalnie do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.

Do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika wlicza się: składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy (zaliczone do wynagrodzeń osobowych według Głównego Urzędu Statystycznego do wynagrodzeń osobowych).

Gazeta przypomina, że z rekordową podwyżką płacy minimalnej mieliśmy do czynienia w tym roku, kiedy to wzrosła ona o 350 zł – z 2250 zł do 2600 zł.

Na klientów wielkiego polskiego banku czekają duże zmiany. Właśnie je potwierdzonoNa klientów wielkiego polskiego banku czekają duże zmiany. Właśnie je potwierdzonoCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Na klientów wielkiego polskiego banku czekają duże zmiany. Właśnie je potwierdzono
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Znamy już plany rządu ws. nowych obostrzeń. Pełne zamknięcie w grze

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News