Płaca minimalna na 2020 rok - związkowcy apelują do rządu
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 17 Sierpnia 2019

Płaca minimalna nie pasuje związkom. Jest apel do rządu

Płaca minimalna w 2019 roku wynosi 2250 złotych. W 2020 roku ma być to 2450 złotych. "Ma być", gdyż finalna decyzja nie zapadła, a związki apelują o zmianę. W sprawie głos zabrała Związkowa Alternatywa i jej przewodniczący, Piotr Szumlewicz.

Płaca minimalna nie doczekała się ustalenia podczas obrad Rady Dialogu Społecznego, której stronami byli związkowcy, przedsiębiorcy oraz rząd. Dlatego też do 15 września decyzję w sprawie podjąć mają przedstawiciele władzy, a dokładniej Rada Ministrów. Ta przystanie najprawdopodobniej na propozycję wysuniętą przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wedle której minimalną płacę należy podnieść do poziomu 2450 złotych brutto.

Nie zadowala to jednak ani pracodawców, ani związkowców. Głos w sprawie po raz kolejny postanowili zabrać ci drudzy. Związkowa Alternatywa, której przewodzi Piotr Szumlewicz, zwróciła się z odezwą do rządu, by ten przemyślał jeszcze raz sprawę płacy minimalnej i w 2020 roku podniósł ją jeszcze bardziej. Jak wskazywał w piśmie Szumlewicz, wzrost cen żywności w ostatnich miesiącach skutecznie utrudnia życie Polakom, którym brakuje pieniędzy coraz częściej.

Ciemna strona 500 plus. Program wyrządza sporo szkódCiemna strona 500 plus. Program wyrządza sporo szkódCzytaj dalej

Płaca minimalna na poziomie 50% średniej krajowej - to postulat związkowców

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z błyskawicznym wzrostem cen żywności, który najbardziej uderza w osoby o niskich dochodach. Niedawno Główny Urząd Statystyczny przedstawił też dane, z których wynika, że w ubiegłym roku nastąpił znaczny wzrost liczby osób pracujących żyjących w skrajnym ubóstwie - wskazuje Szumlewicz.

Związkowiec zwraca uwagę na to, że jednym z rozwiązań problemu rosnącej liczby najuboższych jest podniesienie płacy minimalnej właśnie. Zdaniem Związkowej Alternatywy płaca minimalna od 2020 roku powinna wynosić przynajmniej 50% średniej krajowej, czyli 2613,5 złotych brutto. ZA proponuje zaokrąglenie tej kwoty do 2620 złotych brutto (1892 złote netto). Oznaczałoby to podniesienie płacy minimalnej o 370 złotych względem obecnej. Przebija to nawet postulat związkowców, którzy w ramach obrad Rady Dialogu Społecznego mówili o kwocie 2520 złotych.

Rząd przewiduje, że w przyszłym roku średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniesie 5227 zł brutto, a zatem 50 proc. tej kwoty to 2613,5 zł. Proponujemy, aby kwotę tę zaokrąglić do 2620 zł, czyli podnieść płacę minimalną o 370 zł. Jednocześnie uważamy, że minimalna stawka godzinowa w 2020 roku powinna wynosić 17 zł brutto - podsumowuje w piśmie lider Związkowej Alternatywy.

Biedronka żegna swojego twórcę. Ojciec sieci nie żyjeBiedronka żegna swojego twórcę. Ojciec sieci nie żyjeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Prezent ślubny czekał na otwarcie aż 9 lat. Młoda para nie spodziewała się tego, co znajdzie w środku
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News