Płaca minimalna inna w każdym powiecie?
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 13 Listopada 2020

Płaca minimalna inna w każdym powiecie? Jest nowy projekt polskich wynagrodzeń

Płaca minimalna inna w każdym powiecie? To propozycja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i ponad 200 organizacji przedsiębiorców. W ich ocenie minimalne wynagrodzenie w identycznej wysokości w całym kraju to nieporozumienie, gdyż nie oddaje różnic w kosztach utrzymania w różnych regionach. Propozycja ta budzi sprzeciw związkowców.

Koniec z identyczną płacą minimalną?

Płaca minimalna będzie inna w każdym powiecie? Chcą tego przedsiębiorcy, według których minimalne wynagrodzenie w całym kraju na takim samym poziomie jest nieporozumieniem, gdyż nie oddaje różnic w kosztach utrzymania w różnych regionach.

Ponad 200 organizacji przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorczości przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców przedstawiło konkretną propozycję korekty płacy minimalnej. Zakłada ona jak podaje „Gazeta Wyborcza” ustalenie minimalnego wynagrodzenia na poziomie połowy średniej pensji w każdym powiecie. Propozycja ta została już przesłana przez Rzecznika MŚP Adama Abramowicza do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jeśli chcesz wysłać prezent na święta, lepiej się spiesz. Poczta Polska podała dwie ważne datyJeśli chcesz wysłać prezent na święta, lepiej się spiesz. Poczta Polska podała dwie ważne datyCzytaj dalej

- Płaca minimalna powinna być powiązana z określonym obiektywnym parametrem ekonomicznym. Tymczasem między poziomem przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w poszczególnych powiatach istnieją znaczące różnice. Zastosowanie płacy minimalnej w wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia w powiecie będzie ekonomicznie akceptowalne dla przedsiębiorców w powiatach mniej rozwiniętych gospodarczo i spowoduje szybszy rozwój regionów – tłumaczy cytowany przez „Wyborczą” Rzecznik MŚP.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Polski aktor ostro o żalach Maryli Rodowicz. "Mieszka w pałacu, chodzi z drogimi torebkami, kiedy inni już dawno poszli z torbami"
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Związkowcy przeciw

Propozycja ta budzi sprzeciw związkowców, zdaniem których uzależnienie płacy minimalnej od średniego wynagrodzenia w każdym powiecie może rodzić różnego rodzaju patologie.

Związkowcy przewidują, że jeśli propozycja przedsiębiorców w sprawie płacy minimalnej ziści się, wówczas pracownicy będą przenosić się z "biednych" do "bogatych" powiatów z wyższą płacą minimalną. Same firmy zaś będą próbowały zaoszczędzić na kosztach, np. przez oficjalne tanie zatrudnianie pracowników w spółce zarejestrowanej we wschodniej Polsce, podczas gdy w rzeczywistości pracownik będzie pracował np. w Warszawie.

- Doszłoby więc do wielu niepotrzebnych zawirowań, z wyludnianiem i osłabianiem poszczególnych, słabszych regionów – prognozuje w rozmowie z „Wyborczą” Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rozmowy z rządem dotyczące ewentualnej korekty płacy minimalnej, jak podaje gazeta mogą się odbyć na początku przyszłego roku.

Jest decyzja premiera ws. lockdownu. Ujawnił też plan dotyczący nowych obostrzeńJest decyzja premiera ws. lockdownu. Ujawnił też plan dotyczący nowych obostrzeńCzytaj dalej

Komisja Europejska też chce zmian

Gazeta zwraca uwagę, że zmian w kwestii płacy minimalnej chce również Komisja Europejska, która zaproponowała jednolite standardy w sprawie ustalania minimalnego wynagrodzenia. Konsultowany właśnie z państwami członkowskimi projekt dyrektywy w tej kwestii zakłada m.in. wprowadzenie przejrzystych i stabilnych kryteriów ustalania płacy minimalnej. Komisja Europejska proponuje, by najniższa krajowa nie mogła być niższa niż 60 proc. mediany lub 50 proc. średniego wynagrodzenia w danym kraju.

Przypomnijmy, że płaca minimalna w naszym kraju ma wzrosnąć na początku przyszłego roku z obecnych 2600 do 2800 zł brutto. Jeszcze rok temu w okresie kampanii wyborczej przed wyborami do Sejmu i Senatu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński obiecywał, że w 2021 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3000 zł brutto, zaś w 2024 roku do 4000 zł. Pandemiczna rzeczywistość musiała zweryfikować te plany.

Straty po Marszu Niepodległości idą w grube tysiące złotych. Organizatorzy nie wyłożyli ani złotówkiStraty po Marszu Niepodległości idą w grube tysiące złotych. Organizatorzy nie wyłożyli ani złotówkiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony
  2. Polsat: 26-latka oskarżona o morderstwo dwójki dzieci. Podczas zatrzymania mówiła o sprzedaży organów
  3. Dodatkowe benefity dla ogromnej grupy polskich emerytów? Dodatkowe świadczenia dla tysięcy seniorów jednym z głównych postulatów ŚIR
  4. Kolejny wielki bank ostrzega klientów. Pieniądze stracisz łatwiej niż Ci się wydaje
  5. Od dziś możesz składać wnioski o dodatkowe pieniądze. Wyczekiwany zasiłek wraca
  6. Gorące zdjęcie Joanny Jędrzejczyk w kąpieli. Pokazała wyrzeźbione ciało, co za nogi (FOTO)
  7. Najgorsze, kardynalne błędy podczas pieczenia psujące smak ciast. Popełnia je mnóstwo osób, a wypieki się nie udają
Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyćNowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News