płaca minimalna
pixabay, TygZam
Autor Komunikaty prasowe - 8 Listopada 2019

Problemy z płacą minimalną. Mimo zapewnień MF w poważnych tarapatach

Płaca minimalna - jej podniesienie było jedną z kluczowych obietnic wyborczych partii rządzącej. Portal Onet.pl ujawnił parę tygodni temu opinię rzecznika Ministerstwa Finansów, który ostrzegał przed jej podniesieniem, jednak po publikacji portalu zaprzeczył jakoby miał tak powiedzieć. Natomiast po wyborach przyznał on, odpowiadając na interpelację poselską, że jednak tak nie było.

Płaca minimalna

Płaca minimalna - opinię w sprawie jej podwyższenia wygłosił rzecznik Ministerstwa Finansów kilka tygodni temu i nie była ona zgodna z założeniami partii rządzącej. Stało się to niedługo po złożeniu obietnicy wyborczej przez Jarosława Kaczyńskiego, który “w trakcie konwencji partii rządzącej w Lublinie zapowiedział, że na koniec 2020 r., czyli za kilkanaście miesięcy, najniższe wynagrodzenie będzie wynosić 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. aż 4 tys. zł” - informuje portal Onet.pl.

Analiza z wewnętrznego systemu Ministerstwa Finansów

Onet.pl kilka tygodni temu ujawnił analizę zarejstrowaną w wewnętrznym systemie Ministerstwa Finansów. Opinia resortu na temat zapowiadanej obietnicy PiS była dość zaskakująca, gdyż pisali oni, że „byłaby to wielkość niespotykana w krajach rozwiniętych, zarówno współcześnie, jak i w historii. Dlatego też planowana zmiana polityki stanowi eksperyment, którego skutki trudno dokładnie oszacować” - można było przeczytać. Eksperci oceniali, że do najbardziej niebezpiecznych skutków diametralnego podniesienia płacy minimalnej zaliczyłby się duży wzrost cen:

“Z jednej strony przedsiębiorcy będą w ten sposób kompensowali sobie wzrost kosztów. Na występowanie takiego efektu wskazują międzynarodowe badania naukowe. Z drugiej strony, część przedsiębiorców może wykorzystywać podwyżkę płacy minimalnej jako pretekst do podniesienia swojej marży. Nabywcy będą mieli trudność z rozróżnieniem, jaka jest rzeczywista przyczyna wzrostu cen” - pisali eksperci.

Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwotPracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwotCzytaj dalej

Wystraszyli się własnych ekspertów

Analiza, którą ujawnił Onet.pl, powstała na życzenie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Zwołanie posiedzenia, w celów rozmowy na temat podniesienia płacy minimalnej zrobił Jerzy Meysztowicz, który jest przewodniczącym komisji. Wysłał on do ministerstwa pismo z zapytaniem w tej sprawie: “Tak, chciałem się dowiedzieć, czy i jakie rząd posiada wyliczenia. Podobne pismo otrzymało ode mnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii” - powiedział portalowi Onet.pl poseł Koalicji Obywatelskiej. Obydwa resorty odpowiedziały po terminie, który został wyznaczony oraz nabrały wody w usta w kwestii tego, jakie konsekwencje będzie miało wprowadzenie w życie zapowiedzi Kaczyńskiego. Jerzy Meysztowicz szacuje, z czego może to wynikać: “To może świadczyć o tym, że wystraszyli się opinii własnych ekspertów” - powiedział parlamentarzysta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News