Płaca minimalna to nie zawsze wzrost wynagrodzenia podstawowego
fot. pixnio.com
Autor Komunikaty prasowe - 5 Lutego 2020

Płaca minimalna wyższa, ale nie dla wszystkich. Pracodawcy znaleźli lukę w prawie

Płaca minimalna nie wszystkim przyniosła wzrost wynagrodzenia. Jak pisze portal money.pl część osób, których podstawowym wynagrodzeniem była płaca minimalna, nie odczuło wzrostu wynagrodzenia, bo wliczono w nie wcześniej otrzymywane dodatki funkcyjne. Dotknęło to budżetówki, Poczty Polskiej czy niektórych pracowników sektora prywatnego. 

Płaca minimalna a nasza pensja

Wydaje się, że ustawowy wzrost płacy minimalnej powoduje wzrost tego świadczenia u wszystkich, którzy je otrzymują. Jednak jak się okazuje, jeżeli wcześniej otrzymywaliśmy jakieś dodatki, które zwiększały nasze wynagrodzenie, to pracodawcy mogą próbować obejść przepisy o wyższej płacy, wliczając je do wynagrodzenia i tym samym nie zmieniać naszej pensji.

Takim przykładem, który pokazuje dosyć dokładnie tę sytuację, to historia jednej z bibliotekarek, która zarabiała 2430 zł pensji zasadniczej, a do tego miała dodatek funkcyjny wynoszący 328 zł. - Problem w tym, że aby osiągnąć pensję minimalną według nowej ustawy, dyrektor dodał moją pensję zasadniczą do dodatku funkcyjnego. W związku z tym de facto mój dodatek funkcyjny praktycznie zniknął – opowiada pani Ania.

Ponad milion Polaków musi pilnie wymienić dowód osobisty. W innym przypadku grozi im kilka tysięcy złotych karyPonad milion Polaków musi pilnie wymienić dowód osobisty. W innym przypadku grozi im kilka tysięcy złotych karyCzytaj dalej

Wypłata nadal taka sama

Nie jest to przypadek odosobniony. Z portalem money.pl skontaktowało się wielu czytelników, którzy podobnie jak pani Anna nie odczuli na swojej skórze wzrostu wynagrodzenia minimalnego. - Chciałabym przytoczyć państwu przykład z jednostki podległej Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wychowawcy pracujący z młodzieżą oraz instruktorzy otrzymali nowe aneksy do umów na kwotę 2500 zł, a także dodatek funkcyjny 100 zł. Sprzątaczki czy pracownicy biurowi 2600 zł zasadniczej. Czyli zwykła referentka czy sekretarka zarabia więcej niż osoba wykwalifikowana do pracy z młodzieżą. Czy to jest sprawiedliwe? – pyta jedna z czytelniczek.

Z historii przytaczanych przez portal wynika, że sytuacje te dotyczą przede wszystkim budżetówki. Podobne doświadczenia opisał czytelnik, który pracuje w resorcie spraw wewnętrznych, a jego suma dodatków wynosi 520 zł. - Spodziewałem się, że będzie podstawa, czyli 2600 zł i do tego dodatki. Tymczasem policzyli mi to w taki sposób, że zamiast reklamowanej przez rząd podwyżki, jestem 320 zł w plecy — informuje czytelnik.

Dziś ruszają specjalne kontrole policji, wiemy gdzie będą prowadzone. Posypią się mandatyDziś ruszają specjalne kontrole policji, wiemy gdzie będą prowadzone. Posypią się mandatyCzytaj dalej

W sektorze prywatnym wynagrodzenia również nie rosną

Jednak nie tylko osoby pracujące w jednostkach publicznych muszą się borykać z brakiem podwyżki w związku ze zmianą płacy minimalnej. Poczta Polska, największy polski operator usług pocztowych również unika zwiększania wynagrodzenia poprzez traktowanie ustalonej minimalnej kwoty jako sumę całego wynagrodzenia.

- W zasadzie niemal wszystkie dodatki, oprócz stażowego, nadliczbowych i nocnych, są wliczane do minimalnej pensji. Ktoś, kto już dłużej pracuje i tak będzie zarabiał mniej od osoby, która ledwo co się zatrudni, bo ta na dzień dobry dostanie 2600 zł samej podstawowej pensji bez dodatków - skarży się pracownik poczty.

Plebiscyt Plebiscyt "Mistrzowie parkowania". Straż miejska zachęca do głosowania na najgorzej zaparkowane auto [ZDJĘCIA]Czytaj dalej

Jednak jeszcze bardziej może dziwić to, że pensje nie wzrosły osobom zatrudnionym w firmach prywatnych. Jeden z czytelników miał dodatek zmianowy przysługujący zazwyczaj w miejscach, gdzie pracuje się w różnych porach, czyli między innymi także w nocy. Tu też policzono otrzymywane dodatki jako całość wynagrodzenia.

- Zarabiam 2250 zł plus 600 zł, jako dodatek zmianowy. Od nowego roku dano nam nową umowę z płacą minimalną 2600 zł. Po tygodniu anulowano tę umowę i cofnięto stawkę do 2250 zł, a dodatek zmianowy wliczono do wynagrodzenia – opowiada mężczyzna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nie żyje gwiazda Polsatu. Zmarła zaraz po zdjęciach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Benedykt XVI w ciężkim stanie. Smutne, podjęto decyzję o jego dalszych losach
Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News