Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa 18.04.2015 Marsz gwiazdzisty Ogolnopolskiego Porozumienie Zwiazkow Zawodowych w Warszawie
Jan BIELECKI/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Czerwca 2020

Związkowcy apelują o podniesienie płacy minimalnej do 3 tysięcy złotych. Słuszny pomysł?

Płaca minimalna powinna zostać zamrożona i pozostać na poziomie 2600 zł brutto - mówią przedstawiciele organizacji pracodawców. Inaczej uważają związki zawodowe, które apelują o podniesienie płacy minimalnej do kwoty 3000 zł. Czy w obliczu kryzysu to dobry pomysł?

Płaca minimalna do zmiany?

Zmiana płacy minimalnej będzie jedną z kwestii podnoszonych w ramach Rady Dialogu Społecznego. Pierwotnie obrady zostały zaplanowane na 15 czerwca, jednak ze względu na epidemię koronawirusa termin został przesunięty na 31 lipca i do tego czasu rząd ma przedstawić wysokość płacy minimalnej, wskaźnik wzrostu wynagrodzeń dla sfery budżetowej oraz wysokość waloryzacji.

Pracodawcy chcą zamrozić podwyżkę płacy minimalnej

Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan postulują o utrzymanie płacy minimalnej w 2021 roku na tym samym poziomie, co w 2020 roku, czyli 2600 zł brutto, a zatem także utrzymanie stawki godzinowej na niezmienionym poziomie 17 zł brutto.

1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądze1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

- Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii i coraz bardziej realistycznej wizji dużego spowolnienia gospodarczego - tłumaczy prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, cytowany w komunikacie organizacji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jarosław Jakimowicz wpadł w szał na antenie. W emocjach wykrzyczał homofobiczne hasła

Ekspert zwraca uwagę, że negocjacje na temat płacy minimalnej będą trudniejsze niż zwykle. - Te rozmowy, nie tylko ze względu na krótsze terminy, będą trudne, bo przecież mamy świadomość trudności gospodarczych, nasilenia się negatywnych zjawisk społecznych i bardzo złej kondycji budżetu, a to wszystko w warunkach wciąż nieznanego zagrożenia pandemią, jej perspektywy czasowej i skutków - tłumaczy prof. Jacek Męcina.

Rząd ma coraz mniej pieniędzy na 500 plus. Rozwiązanie, do którego będzie zmuszony, nie spodoba się wielu PolakomRząd ma coraz mniej pieniędzy na 500 plus. Rozwiązanie, do którego będzie zmuszony, nie spodoba się wielu PolakomCzytaj dalej

Związkowcy apelują do rządu o podniesienie płacy minimalnej

Zamrożenie płacy minimalnej spowoduje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zrealizuje swoich obietnic wyborczych. Przypomnijmy, że PiS obiecał podniesienie płacy minimalnej w 2021 roku do poziomu 3000 zł brutto. Na wstrzymanie podwyżek nie zgadzają się organizacje pracownicze.

- Z oburzeniem przyjmujemy propozycje organizacji pracodawców, by zamrozić płacę minimalną w przyszłym roku na poziomie 2600 zł. Przypominamy, że roczny poziom inflacji wciąż przekracza 3 proc., a ceny żywności wzrosły w ciągu ostatniego roku o blisko 8 proc. Zamrożenie płacy minimalnej oznaczałoby zatem spadek realnych płac najgorzej opłacanych pracowników i wzrost skali ubóstwa wśród osób pracujących - czytamy w oświadczenie Związkowej Alternatywy.

Związkowa Alternatywa apeluje do rządu o realizację obietnic wyborczych i podniesienie płacy minimalnej w przyszłym roku do 3000 zł brutto.

Mało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatMało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Autobus rozerwał się podczas jazdy. Jedna osoba trafiła do szpitala
  2. Mężczyzna dostał rachunek za leczenie koronawirusa. Gdy zobaczył kwotę, zamurowało go
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News