Płaca minimalna może stanąć w miejscu. Wskaźniki Ministerstwa Finansów nie pozostawiają złudzeń.
pixabay
Autor Kamila Jeziorska - 3 Lipca 2020

Rząd wycofuje się z jednej z głównym obietnic? Media dotarły do nowych danych rządzących

Płaca minimalna w 2021 r. miała wynieść 3 tys. zł , a tymczasem analizując rządowe dane przesłane do Narodowego Funduszu Zdrowia można założyć, że płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie zaledwie 2665 zł. To jedynie o 65 zł więcej niż w tym roku.

Płaca minimalna miała rosnąć

Podnoszenie płacy minimalnej to jeden z flagowych postulatów rządu Zjednoczonej Prawicy. Przypomnijmy, że sam prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP Info będącym podsumowaniem jego pięcioletniej kadencji mówił, ze Polska nie wprowadzi euro dopóki obywatele w Polsce nie będą zarabiać na poziomie obywateli z bogatych krajów zachodnich. Rząd Zjednoczonej Prawicy zapowiadał także podniesie płacy minimalnej w 2021 r. do 3 tys. zł.

Do wskaźników makroekonomicznych wysłanych przez Ministerstwo Finansów do NFZ-u dotarł Think-tank Public Policy. Na podstawie tej prognozy Narodowy Fundusz Zdrowia opracowuje swój plan finansowy. Jak wnioskują przedstawiciele biznesu z podanych danych płaca minimalna w 2021 r. ma wynieść zaledwie 2665 zł. O prognozach resortu finansów nie zostali powiadomieni ani pracodawcy, ani związkowcy z rady Dialogu Społecznego. Wywołało to falę oburzenia, a fakt zawartych tam liczb tylko spotęgował negatywne odczucia - podaje money.pl.

Płaca minimalna nadal w miejscu

Jeżeli płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie 2665 zł będzie stanowiła 50,3 proc. przeciętnego minimalnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Co więcej, w 2022 r. płaca minimalna opiewać będzie na 2732 zł, co wynosi 49,4 proc. średniej krajowej, natomiast w 2023 r. będzie ona stanowiła zaledwie 48,7 proc. i wyniesie 2800 zł. Według dra Sławomira Dudka, głównego ekonomisty Pracodawców PR, dane przekazane przez Ministerstwo Finansów są niezgodne z ustawą, która zawiera algorytm wzrostu płacy minimalnej.

Płaca minimalna w prognozach rządu może być tylko techniczną estymacją, a nie rządową propozycją, jednakże dane są nieprawidłowe - podkreśla dr Dudek. Jednakże ekonomista wskazuje na to, że dane w przesłanym do NFZ-u raporcie nie odbiegają od szacunków rynkowych. W raporcie zawarte są także dane dotyczące przyszłorocznej inflacji, której wskaźnik ma wynieść 2,5 proc. Rejestrowane bezrobocie w kraju ma wynieść 1,3 mln zł, a to oznacza, że pracę w tym roku nawet 400 tys. osób - podaje money.pl.

Dziedziczenie emerytury i renty jest możliwe. Jednak tylko na konkretnych zasadachDziedziczenie emerytury i renty jest możliwe. Jednak tylko na konkretnych zasadachCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dwa razy zastanów się przed zakupami na bazarach. Jedzenie leży w zatrważających warunkach
2. Bon turystyczny również będzie przysługiwał seniorom? Ujawniamy, warto się zainteresować

Płaca minimalna to obowiązek rządu?

Płaca minimalna to bardzo mocny punkt na programowej mapie rządu Zjednoczonej Prawicy. Rząd nie wycofał się ze złożonej obietnicy podwyższenia płacy minimalnej do 3 tys. zł w 2021 r., a w 2023 r. do 4 tys. zł. Według nieoficjalnych informacji pochodzących od związkowców "Solidarności" będą się oni domagać dotrzymania tej obietnicy bez względu na koronakryzys. Rzecznik prasowy związku dementuje te informacje i mówi, że "S" nie wypowiada się jeszcze w tej sprawie.

Dr Sławomir Dudek wskazuje, że podniesie płacy minimalnej dla przedsiębiorców z sektora MSP byłoby zabójcze, jednakże Piotr Szmulewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa ma inne zdanie. Otwarcie mówi, że niedotrzymanie obietnicy podniesienia płacy minimalnej oznacza złamanie przez rząd danego Polakom słowa. Wskazuje także, że podwyższenie płacy minimalnej nie wpłynęło na wzrost inflacji czy bezrobocia. MF w tej sprawie twierdzi, że do NFZ został przekazany jedynie techniczny scenariusz - podaje money.pl.

Zapowiadają się spore kontrole. Na baczności powinni się mieć ci, którzy otrzymali pieniądze od państwaZapowiadają się spore kontrole. Na baczności powinni się mieć ci, którzy otrzymali pieniądze od państwaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zgwałcił wnuczki na oczach babci. Kobieta nie wytrzymała tego widoku
  2. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
70-latka dostaje tylko 1085 zł renty na miesiąc, ale wlepili jej 12 tys. zł mandatu. Zaskakujące stanowisko sądu70-latka dostaje tylko 1085 zł renty na miesiąc, ale wlepili jej 12 tys. zł mandatu. Zaskakujące stanowisko sąduCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News