Płaca minimalna na wyższym poziomie to wyższe płace pracowników niepedagogicznych
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Komunikaty prasowe - 3 Lutego 2020

Zaskakujące efekty płacy minimalnej. Po studiach zarabia mniej niż woźny

Płaca minimalna sprawiła, że woźny czy portier mogą mieć nieco lepsze wynagrodzenie niż sami nauczyciele — informuje "Gazeta Wyborcza". Nauczyciele już teraz zwracają uwagę, że jeszcze wyższa płaca minimalna może ich zepchnąć na sam dół drabiny płacowej w placówkach dydaktycznych.

Płaca minimalna a pensja nauczyciela

– Gdy podpisywałem listę płac za styczeń, oniemiałem – mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" jeden z dyrektorów łódzkich szkół. – Portier zarabia teraz u nas 2,7 tys. zł netto. Pedagog szkolny 2614 zł netto. I jak mam zachęcić nauczycieli do pracy? – pyta i dodaje: – W szkole jedna trzecia nauczycieli zarabia teraz mniej niż personel niepedagogiczny.

Woźny czy portier oprócz płacy minimalnej może jeszcze liczyć dodatkowo na dodatek stażowy w wysokości 520 złotych i premię również w kwocie 520 złotych, co daje łącznie 3640 brutto. Natomiast wypłata nauczyciela stażysty (bez doświadczenia red.), to 2782 brutto.

– Owszem, doświadczeni nauczyciele mogą liczyć na dodatki motywacyjne, stażowe i – raz w roku – na nagrody prezydenta miasta. Ale młodzi, których potrzebujemy, zostają z gołą pensją – opowiada dyrektorka przedszkola z Katowic.

Ma 11 lat i milion złotych długu. Komornik zajął jej nawet rentęMa 11 lat i milion złotych długu. Komornik zajął jej nawet rentęCzytaj dalej

Nauczyciele mogą zarabiać poniżej pensji minimalnej?

Ostatnie podwyżki dla nauczycieli stażystów wyniosły 150 złotych. Jeżeli MEN nie zdecydowałby się na ten ruch, to nawet 19 tys. nauczycieli zarabiołoby mniej niż wynosi teraz płaca minimalna. – To jak zachęcić absolwenta politechniki do pracy np. w szkole branżowej, jeśli na starcie proponujemy mu niecałe 3 tys. zł? - pyta Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W jednej z łódzkich szkół doszło do sytuacji, w której to dyrektor placówki ma niższe wynagrodzenie o 200 złotych niż podległa mu sekretarka. To dlatego, że dostaje ona m.in. stażowe, stałą premię, która jest ustalona na podstawie ponadzakładowego układu zbiorowego dla pracowników niepedagogicznych w Łodzi, a także dodatek funkcyjny i dodatek kasjerski. Jej pensja w związku z tym, to 4284 zł netto.

Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Bajecznie piękne i zjawiskowe, aż trudno od nich oderwać wzrok. Najdroższe rasy kotów [GALERIA]Czytaj dalej

Efektem obecnej polityki płacowej ma być brak chętnych do pracy w podstawówkach, szkołach średnich oraz przedszkolach. Jak miała tłumaczyć jedna z dyrektorek praca nauczyciela może zostać pracą dla pasjonatów lub osób mających bogatych małżonków. – Samodzielnie młody nauczyciel nie utrzyma się, muszą mu pomagać rodzice albo małżonek - kwituje dyrektorka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Chroni przed miażdżycą i pomaga w walce z nadwagą. Wpływ szpinaku na nasz organizm
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów
Koronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiKoronawirus. Wszystko, co dotąd wiemy o groźnej epidemiiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News