Płaca minimalna wzrośnie
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 1 Stycznia 2021

Aż 1,5 mln Polaków zaczyna Nowy Rok z wyższymi wynagrodzeniami. Płaca minimalna w górę

Dobra wiadomość dla 1,5 mln Polaków. Chodzi o osoby otrzymujące minimalna wynagrodzenie. Wraz z nadejściem 2021 roku płaca minimalna wzrośnie z dotychczasowych 2600 do 2800 zł brutto. Wzrosnąć mają również inne świadczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile na rękę dostaną pracownicy z najniższym uposażeniem
  • Kto nie chciał podwyżki płacy minimalnej
  • Jakie jeszcze świadczenia wzrosną

Płaca minimalna wzrośnie

Nieco ponad rok temu obiecywano nam, że 1 stycznia 2021 roku obudzimy się w Polsce z minimalnym wynagrodzeniem na poziomie 3000 zł brutto. Takie zapowiedzi pojawiły się z usta samego Jarosława Kaczyńskiego jesienią 2019 roku podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie tuż przed wyborami parlamentarnymi. Prezes PiS obiecywał, że płaca minimalna w 2021 roku wzrośnie do 3000 zł brutto, zaś dwa lata później do 4000 zł brutto.

Na zapowiedziach się skończyło, choć gwoli sprawiedliwości należy podkreślić, że jesienią 2019 roku lider partii rządzącej nie mógł przewidzieć, że kilka miesięcy później wybuchnie pandemia, która wywróci do góry nogami również sytuację gospodarczą.

Pytanie o to, jaka będzie płaca minimalna w tym roku było jednym z częściej stawianych zwłaszcza w drugiej połowie zeszłego roku. Wiadomo było, że obietnicy Kaczyńskiego nie uda się zrealizować, a jednocześnie rząd nie chciał pozostawiać minimalnego wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie, do czego namawiała go część środowisk o czym za chwilę.

Ostatecznie rząd zdecydował, że płaca minimalna w 2021 roku wzrośnie z 2600 do 2800 zł brutto, co oznacza, że na rękę pracownicy z najniższym wynagrodzeniem otrzymają 2061 zł (dotychczas było to 1920 zł).

Antyszczepionkowcy szybko zmienią zdanie. Wskazali, co ich przekonaAntyszczepionkowcy szybko zmienią zdanie. Wskazali, co ich przekonaCzytaj dalej

Płaca minimalna jak zauważa Polska Agencja Prasowa będzie stanowić 53,2 proc. prognozowanego na 2021 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W stosunku do ubiegłego roku jest wyższa o 7,7 proc.

Nowe zasady to dobra wiadomość dla 1,5 mln Polaków, bo właśnie tyle - jak pokazują przywołane przez PAP dane Głównego Urzędu Statystycznego - otrzymywało pod koniec 2019 roku płacę minimalną.

Spór o płacę minimalną

Należy przypomnieć, że rząd konsultuje wysokość płacy minimalnej z partnerami społecznymi skupionymi w Radzie Dialogu Społecznego. Słowo „konsultuje” jest tu istotne, gdyż w przypadku braku porozumienia w tej kwestii ostateczna decyzja należy tu do rządzących. Jako że owego porozumienia nie było, rząd zdecydował w rozporządzeniu, że płaca minimalna w 2021 roku wyniesie 2800 zł brutto.

Porozumienia nie było, gdyż w Radzie Dialogu Społecznego opinie w sprawie minimalnego wynagrodzenia w tym roku były podzielone. Konfederacja Lewiatan jak już informowaliśmy opowiadała się za utrzymaniem najniższej płacy na dotychczasowym poziomie.

- Zdaniem Konfederacji Lewiatan w 2021 roku musimy w sprawie wysokości płacy minimalnej zachować realizm i twardo stąpać po ziemi. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii i coraz bardziej realistycznej wizji dużego spowolnienia gospodarczego – tłumaczył prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, a w przeszłości wiceminister pracy.

Propozycję rządu w sprawie wysokości płacy minimalnej popierały „Solidarność”, ale też Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Inne organizacje związkowe uważały z kolei, że rząd powinien wywiązać się z przedwyborczej obietnicy i mimo trudnej sytuacji gospodarczej podnieść minimalne uposażenie do 3000 zł brutto.

Wraz z płacą minimalną jak zauważa PAP wzrosną również inne świadczenia obliczane na jej podstawie, jak m.in. dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnień grupowych. Wzrośnie także tzw. preferencyjny ZUS dla początkujących przedsiębiorców z 780 zł do 840 zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Niezaczepieni wykluczeni społecznie? Niepokojące słowa ministra
  2. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News