płaca minimalna, wiele Polaków straci pracę
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 20 Grudnia 2019

Jedni zyskają wyższe pensje, a inni stracą pracę. Polacy czekają na nowy rok i podwyżkę płacy minimalnej

Płaca minimalna na poziomie 2600 zł brutto dla jednych oznacza dodatkowy zastrzyk gotówki, a dla innych ryzyko utraty pracy - informuje money.pl. Eksperci uspokajają jednak, że podwyżka minimalnej pensji nie wpłynie na wzrost bezrobocia.

Płaca minimalna w górę, ale nierentowne firmy mogą zwalniać pracowników

Płaca minimalna wzrośnie od Nowego Roku do 2600 zł brutto miesięcznie (z dotychczasowych 2250 zł brutto), a to oznacza comiesięczny zastrzyk gotówkowy wynoszący około 150 zł netto. Stawka godzinowa natomiast nie będzie mogła wynosić mniej niż 17 zł. Jak informuje money.pl, o ile w dużych miastach i ich okolicach mało kto zarabia najniższą krajową, o tyle na pozostałym obszarze naszego kraju podwyżka poprawi status materialny co czwartego pracownika. Istnieje również ryzyko pogorszenia tego stanu. Pracodawcy mogą bowiem - w obliczu rosnących kosztów działalności - zdecydować się na zwolnienia tych pracowników, którym należałoby podnieść pensję.

Na terenie około połowy naszego kraju około 25% najmniej zarabiających pobiera miesięcznie mniej niż 2470 zł brutto. W około jednej trzeciej kraju zarobki kolejnych 25% najmniej zarabiających wahają się w przedziale 2470 - 2600 zł brutto. Natomiast w największych polskich aglomeracjach, czyli w okolicach Warszawy, na Górnym i Dolnym Ślasku, w okolicach Krakowa, Szczecina, Trójmiasta, Lublina i Poznania podwyżka płacy minimalnej nie będzie miała dużego znaczenia.

Eksperci uspokajają - bezrobocie raczej nie wzrośnie

Analitycy PKO BP, na których powołuje się money.pl, szacują że fakt podniesienia płacy minimalnej nie powinien być zjawiskiem negatywnym dla naszej gospodarki. "Szacujemy, (...) że wzrost placy minimalnej do 2600 zł brutto nie przyniesie istotnych negatywnych skutków jeśli chodzi o zatrudnienie, a może tylko przyśpieszyć przeniesienie siły roboczej do większych i bardziej efektywnych firm" - komentuje PKO BP Research.

Lidl i Kaufland zdecydowały się na nietypowe rozwiązanie. Olbrzymia innowacja zadziwi wiele osóbLidl i Kaufland zdecydowały się na nietypowe rozwiązanie. Olbrzymia innowacja zadziwi wiele osóbCzytaj dalej


Ryzykiem jest to, że podwyżka pensji minimalnej będzie miała miejsce w podobnym czasie co spodziewane światowe spowolnienie gospodarcze, wywołane wojną celną na linii USA-Chiny i brexitem. A to może pobudzić rekordowo ostatnio niskie bezrobocie. Według danych GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w październiku wyniosła 5 proc., co jest wskazaniem najniższym od 1990 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News