Nie ma chętnych do pracy
PlushDesignStudio
Autor Komunikaty prasowe - 4 Grudnia 2019

Interesujący zawód z dobrą wypłatą. Chętnych jednak coraz mniej

PKP ma duże zapotrzebowanie na maszynistów. Na tym stanowisku brakuje obecnie aż 200 tysięcy osób. W następnych latach ma być jeszcze gorzej.

PKP ma problem z brakiem maszynistów

PKP potrzebuje obecnie 200 tysięcy maszynistów, a chętnych na to stanowisko brakuje. Co więcej, w ciągu najbliższych trzech lat, co rok będzie przybywało wakatów, jak wynika z szacunków Fundacji ProKolej. Nexus Consultans mają jeszcze czarniejsze prognozy. “Według pesymistycznego scenariusza tej polskiej firmy doradczej już za rok może brakować nawet 4 tysięcy maszynistów. W najczarniejszej wizji w 2025 roku wakatów będzie już 5,9 tys., a w optymistycznym - 2 miliony” - podaje portal Money.pl.

Efekt będzie tragiczny w skutkach dla PKP

Efektem tego będzie problem z realizacją wszystkich połączeń kolejowych. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że PKP ma w planach nowe inwestycje, razem z Centralnym Portem Komunikacyjnym. W związku z tym projektem, jest w planach powstanie aż 1,6 tys. km nowych torów w ramach dziesięciu nowych linii. “Z analiz UTK wynika, że w 2031 r. na kolei powinno pracować około 22 tys. maszynistów. Zważywszy na tempo odejść z zawodu i wzrost przewozów, koniecznością staje się zatrudnienie minimum 16,7 tys. nowych pracowników” - podaje "Rzeczpospolita", cytowana przez portal Money.pl.

Chętnych do pracy jako maszynista w PKP brakuje

Z danych UTK wynika, że przeszło połowa z 17 tys. maszynistów ma co najmniej 50 lat. Najliczniejszą grupę stanowią zaś pracownicy w wieku 55-60 lat. Zarobki na stanowisku maszynisty są stosunkowo wysokie, bo wynoszą średnio 6 tys. brutto, jednak nie ma zbyt wielu chętnych do tej pracy. Barierę stanowi nauka zawodu oraz długość jej trwania. Kandydaci są również zobowiązani spełniać restrykcyjne wymogi zdrowotne. W Polsce obostrzenia, jeśli chodzi o pracę na stanowisku maszynisty, stanowią o wiele większy problem niż w innych krajach Europy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  2. Nie żyje gwiazdor polskiego „Mam Talent”. Długo walczył z chorobą, miał tylko 30 lat
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. 13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News