PKP odwołuje pociągi
Obraz Paulina Śliwa z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 4 Listopada 2020

Już od piątku zmiany w rozkładzie jazdy. PKP Intercity odwołuje część pociągów

Planujesz podróż pociągiem? Lepiej sprawdzaj na bieżąco stronę PKP Intercity. Narodowy przewoźnik kolejowy z powodu pandemii odwołuje pociągi i tnie siatkę połączeń. Sprawdzamy jak wygląda procedura zwrotu biletów.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zainteresowanie podróżami międzymiastowymi znacząco spadło. PKP Intercity ogranicza kursy składów. Rozkład jazdy został znacząco zmieniony. Wiele pociągów zostało odwołanych. Sprawdzamy jakie procedury dla pasażerów przygotowało PKP InterCity.

PKP Intercity tnie połączenia

– W związku z pandemią koronawirusa i uwarunkowaniami mającymi wpływ na możliwość przemieszczania się i zapotrzebowaniem na nie PKP Intercity na bieżąco dostosowuje swoją ofertę do aktualnej sytuacji – wskazano w komunikacie PKP Intercity, który cytuje portal Money.pl

Pierwsze zmiany w kursowaniu pociągów wejdą w życie już pojutrze, od piątku 6 listopada. Jak PKP komentuje sprawę?

– Trwająca epidemia i związane z tym kolejne ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją – wskazano w komunikacie na stronie centrum prasowego PKP Intercity.

1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?
2. Czy masz w zwyczaju gotować rosół na udkach od kurczaka? Popełniasz kardynalny błąd, ostrzegają wybitni kucharze
3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych

Portal Money.pl wskazuje, że obecna sytuacja mocno daje się we znaki kolejowej spółce. Liczba rezerwacji w skali rok do roku spadła o niebagatelne 69 proc.

Co w przypadku odwołanego pociągu?

PKP Intercity podaje, że tymczasowo odwołano część połączeń w związku z nikłym zainteresowaniem podróżnych. – W związku z tym przewoźnik wprowadza zmiany w siatce połączeń i dostosowuje liczbę kursujących pociągów do aktualnego zainteresowania. W odniesieniu do średniej dziennej liczby pociągów uruchamianych w obowiązującym rozkładzie jazdy, tymczasowo odwołanych zostaje około 5 proc. pociągów – czytamy w komunikacie, który cytuje Money.

Lista odwołanych lub zawieszonych kursów jest na bieżąco aktualizowana i udostępniana na oficjalnej stronie internetowej PKP Intercity.

Zakupiłeś bilet na odwołany kurs? Przysługuje ci prawo do zwrotu pieniędzy lub wymiany biletu na połączenie alternatywne. To w jaki sposób dokonać zwrotu lub wymiany, uwarunkowane jest sposobem w jaki doszło do zakupu biletu.

Pasażerowi, którzy wybrali sprzedaż przez biletomat lub tradycyjną kasę powinni udać się do najbliższego "okienka" PKP Intercity, gdzie zostanie wypłacony zwrot za bilet lub wydana miejscówka na połączenie alternatywne.

Nieco bardziej komplikuje się sytuacja w przypadku biletów kupionych on-line. Bilet należy anulować zdalnie, jednak na nasze konta pieniądze zostaną zwrócone w dwóch turach. W pierwszym zwrocie otrzymamy cenę biletu pomniejszoną o potrącenie, w drugim zaś dostaniemy wyrównanie do pełnej wartości biletu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News