Bank PKO BP ostrzega przed oszustami
pxhere.com
Autor Wiktoria Pękalak - 18 Listopada 2020

PKO BP bije na alarm, klienci zagrożeni. Bank apeluje o szczególną ostrożność

PKO BP opublikowało na swojej stronie komunikat, w którym ostrzega klientów przed telefonami od nieznanych osób, które podają się za pracowników banku i nakłaniają do zainstalowania na telefonie aplikacji, która ma rzekomo służyć procesowi zdalnej weryfikacji.

PKO BP ostrzega przed oszustami

PKO BP w swoim komunikacie na stronie ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników banku. Powołując się na względy bezpieczeństwa, mają oni nakłaniać klientów do instalowania na telefonie aplikacji, która służy rzekomo procesowi zdalnej weryfikacji. Oszuści proszą zwykle o podanie poufnych danych i pobranie ze sklepu Google Play lub AppStore aplikacji do zdalnej weryfikacji, takich jak np. TeamViewer, QuickSupport, czy AnyDesk.

W takich sytuacjach należy wykazać się zwiększoną czujnością, ponieważ oszustom zależy wyłącznie na pozyskaniu naszych danych do logowania w bankowości elektronicznej lub zdobyciu narzędzi autoryzacyjnych.

Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie instalować sugerowanych aplikacji, ani nie podawać swoich danych. Jeśli trafią w niepowołane ręce, oszuści będą mogli użyć ich do wykonania przelewu z Twojego konta na nieznany Ci rachunek.

PKO BP przypomina też, że pracownicy banku nigdy nie wymagają instalowania na telefonie dodatkowego oprogramowania, które miałoby podnosić poziom bezpieczeństwa, czy usprawnić proces weryfikacji.

Ponadto pracownik banku nie ma prawa poprosić cię, byś podał mu haseł dostępu do żadnego z serwisów (bankowych, społecznościowych, mobilnych, czy jakichkolwiek innych).

Jeśli zdarzy ci się odebrać telefon od osoby podającej się za pracownika banku i będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości co do wiarygodności tej osoby, możesz telefonicznie skonsultować się z konsultantem pod numerem 800 302 302, przypomina PKO BP.

  1. NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych
  2. Niewiarygodne, w jakich warunkach Czarnecki odebrał połączenie od Polsatu. Internet nie zapomni
  3. Ściąganie należności nie ominie nikogo, będą nowe reguły. Zalegający z opłatami mają spore powody do obaw

Klienci PKO BP na celowniku oszustów

To nie pierwsza taka sytuacja, w której oszuści biorą sobie na cel klientów PKO BP. W ubiegłym roku częstym oszustwem było dzwonienie do klientów i podszywanie się pod pracowników. Wówczas oszuści, powołując się na dyrektywę PSD2 prosili o zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, przesłanego mailem.

Zainstalowane oprogramowanie miało służyć autoryzacji transakcji, podczas gdy w rzeczywistości umożliwiało oszustom wyłudzanie danych logowania i kodów autoryzacyjnych. Uruchamiając załącznik fałszywej wiadomości, na urządzeniach klientów instalowano złośliwe oprogramowanie, które pozwalało oszustom zdobywać poufne dane logowania do bankowości elektronicznej oraz autoryzacji transakcji.

To wszystko dawało złodziejom pełen dostęp do rachunku pechowego klienta, dzięki czemu oszuści mogli dokonywać dowolnych transakcji całkowicie niezauważenie. Zdarzało się też, że oszuści prosili o wyrażenie specjalnej zgody na administrowanie danymi osobowymi.

Oszustwa na pracowników banku to jedne z bardziej popularnych metod.. Jednak zdarza się, że złodzieje podszywają się też pod operatorów sieci komórkowych, zachęcają do inwestowania w kryptowaluty, czy podają się nawet za pracowników policji.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News