PKO BP o blockchain
Wikimedia Commons/Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29160975
Autor Maria Glinka - 11 Lutego 2021

PKO BP: Blockchain to przyszłość sektora finansowego i bankowości

PKO BP prognozuje, że blockchain już niebawem zawładnie całą branżą finansowo-bankową. Bezpieczeństwo w połączeniu z nowymi technologiami to kierunek, w którym będą zmierzały wszystkie największe instytucje. Lider rynku ma na swoim koncie już pierwsze sukcesy w tym zakresie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest blockchain
  • Jakie są korzyści tego rozwiązania
  • Jakie działania w tym zakresie podejmuje PKO BP

PKO BP o blockchain. Niezbędna i korzystna zmiana na korzyść całego sektora

PKO BP stoi na stanowisku, że za parę lat cała branża finansowo-bankowa będzie bazowała na rozwiązaniach typu blockchain. Jest to rejestr cyfrowych transakcji finansowych, które opierają się na sieci peer-to-peer (osoba do osoba), z wyłączeniem centralnej bazy danych i komputerów.

Jak działa ten mechanizm? Portal dobreprogramy.pl tłumaczy, że każda transakcja realizowana przy użyciu blockchain jest powiązana za pomocą kodu szyfrującego. Wartości kolejnych przedsięwzięć nie podlegają zmianie. Co więcej, dostępu do nich nie ma pojedynczy użytkownik, a sieć jako całość.

Blockchain to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale wyjątkowo bezpieczne. Niemożność zmiany informacji w łańcuchu transakcji jest tylko pozornie niekorzystna dla użytkownika. Taki model zapewnia bowiem wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ żadna próba ingerowania w łańcuch z zewnątrz nie jest akceptowana.

Dzięki temu blockchain zdecydowanie zmniejsza ryzyko malwersacji finansowych. Podejrzane zmiany w łańcuchu transakcji musiałyby być bowiem zatwierdzane przez instytucje finansowe. Szanse na to, że podmiot zgodzi się na wątpliwą modyfikację są zerowe.

PKO BP pionierem w kontekście blockchain

- Technologia blockhain, służąca do katalogowania transakcji w sieci, może stanowić przyszłość sektora finansowego - twierdzą analitycy z PKO BP. Największy bank w Polsce podejmuje wiele działań, aby jeszcze bardziej rozwijać ten nowoczesny mechanizm.

Dzięki współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR) PKO BP zrealizował projekty w zakresie rozwoju usług na bazie blockchain Hyperledger Fabric (HLF). Serwis brandsit.pl donosi, że ich pokłosiem jest uruchomienie trwałego nośnika i trwałego nośnika 2.0. Są to mechanizmy, które pozwalają na bezpieczny transfer i gromadzenie dokumentów w sposób cyfrowy.

Co więcej, w wyniku kooperacji KIR, PKO BP, IBM, Chmury Krajowej, UKNF, Fundacji Fintech Poland oraz Fundacji Cyberium powstała tzw. Piaskownica Blockchain. Jest to przestrzeń, w której innowatorzy mogą sprawdzać rozwiązania zanim wdrożą je na rynek. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

PKO BP i partnerzy nie zwalniają tempa. W grudniu 2020 r. przy zaangażowaniu Ministerstwa Finansów uruchomiono z kolei system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych. Sieć powstała na bazie blockchain HLF i dzięki decentralizacji zapewnia całkowitą niezmienność danych i brak możliwości zewnętrznej ingerencji. System umożliwia m.in. przygotowywanie raportów na bazie zawartych informacji. Pomocna w tym zakresie jest także specjalna aplikacja opracowana przez partnerów.

- Wierzymy, że blockchain to technologia, której rozwój warto wspierać. Widzimy korzyści, jakie daje praktyczne zastosowanie blockchain, niezależnie od branży. Współpraca z PKO Bankiem Polskim pozwala wspólnie wyznaczać nowe standardy nie tylko dla sektora finansowego, ale dla całej gospodarki - oznajmił Piotr Alicki, prezes zarządu KIR.

Również PKO BP deklaruje, że nie jest to jego ostatnie słowo w kontekście rozwoju blockchain. Eksperci szacują, że do końca 2025 r. wartość globalnego rynku technologii blockchain może osiągnąć poziom 39,7 mld dolarów. Największym beneficjentem tego mechanizmu będzie bez wątpienia sektor finansowy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News