Działania PKO BP w trakcie pandemii
praca własna
Autor Maria Glinka - 4 Listopada 2020

PKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłat

PKO BP podejmuje zdecydowane działania, aby podreperować swoją sytuację w trakcie pandemii. Raport kwartalny wskazuje, że największy polski bank postawił na dwie strategie – podwyżkę prowizji i redukcję zatrudnienia. W obliczu niekorzystnej kondycji finansowej dużym problemem okazują się kredyty we frankach.

PKO BP zwalnia pracowników i podwyższa opłaty

PKO BP, podobnie jak inne instytucje finansowe w Polsce, stara się ratować wyniki kwartalne. Tegoroczne słabe rezultaty są pokłosiem obniżenia stóp procentowych decyzją Rady Polityki Pieniężnej.

W maju obniżono stopę referencyjną do 0,1 proc., co oznacza, że w całym roku spadła o 1,4 pkt. proc. Jaką strategię przyjął wobec tych cięć PKO BP? Niekorzystną zarówno dla klientów, jak i niektórych pracowników.

W związku z obniżeniem stóp procentowych PKO BP pobierał mniej odsetek. Nie mógł ratować się obniżaniem oprocentowania lokat, ponieważ już wcześniej było bliskie zeru. Wobec tych trudności PKO BP był zmuszony do podwyższenia prowizji. Dzięki tej decyzji wynik z prowizji wzrósł o 39 mln zł i osiągnął poziom 992 mln zł.

Wyjątkowa sytuacja w dwóch stanach USA. Elektorzy się wyłamią i mogą zmienić los wyborówWyjątkowa sytuacja w dwóch stanach USA. Elektorzy się wyłamią i mogą zmienić los wyborówCzytaj dalej

Drugim radykalnym działaniem PKO BP w ostatnim czasie było zmniejszenie zatrudnienia. W ciągu jednego kwartału pracę w PKO BP straciło 947 osób, a w całym roku – 1351. Redukcji zatrudnienia towarzyszyło cięcie kosztów – w 2020 r. zamknięto 115 placówek. Raport kwartalny PKO BP wskazuje na dwa powody tej sytuacji – cyfryzację i pandemię koronawirusa. Dzięki ograniczeniom wydatki na wynagrodzenia wyniosły 706 mln zł i były 90 mln zł niższe niż 2019 r.

Jednak Business Inisder Polska donosi, że już w piątek może zapaść decyzja o ścięciu stóp procentowych do zera, co jeszcze bardziej utrudni już i tak niekorzystną sytuację PKO BP i innych banków.

Akcje PKO BP na giełdzie zmniejszyły się już o 2,2 proc., choć spadki notują także inne banki. Jednak w przypadku PKO BP ten rok okazuje się wyjątkowo stratny – bank sprzedał o ponad jedną czwartą kredytów mniej. Ich wartość wycenia się na ok. 6,5 mld zł. W tym roku PKO BP sprzedał więcej kredytów konsumpcyjnych niż mieszkaniowych. Jednak największy udział w portfelu PKO BP stanowią kredyty detaliczne na kwotę 145 mld zł.

Anglicy też szykują się na lockdown. Ustawiają się w kolejkach za jedną rzecząAnglicy też szykują się na lockdown. Ustawiają się w kolejkach za jedną rzecząCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Aktorka Laura Łącz jest załamana wysokością swojej emerytury. "Emerytury są bardzo niskie. Mnie się należy emerytura od 45. roku życia"
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

PKO BP zażąda zwrotu kosztów

Z uwagi na trudną kondycję finansową PKO BP na celowniku znaleźli się kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązania we frankach. Business Insider Polska podaje, że udzielane przed laty kredyty zaczęły przynosić straty z powodu rezerw na wyrok TSUE z 2019 r. Ryzyko prawne kredytów we frankach zostało zabezpieczone kwotą 345 mln. Od momentu decyzji TSUE PKO BP odnotował straty rzędu aż 981 mln zł.

Przeciwko PKO BP wystąpiło niecałe 4 proc. frankowiczów. W toku jest ponad 4 tys. postępowań o łącznej wartości 1,07 mld zł. Jednak bank przegrywa już pierwsze rozprawy i zapowiada, że zgłosi się po zwrot kosztów jeżeli sąd uzna umowy kredytowe za nieważne. Przy spadku zysku netto o 42 proc. rok do roku (obecnie 712 mln zł) podwyższanie prowizji i cięcie zatrudnienia może okazać się bowiem strategią niewystarczającą.

Kontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizoraKontrolerzy mogą zapukać w każdej chwili. Nawet jeśli nie masz telewizoraCzytaj dalej

PKO BP to największy bank uniwersalny w Polsce, założony w 1948 r. Według raportu prnews.pl za I kwartał 2020 r. PKO BP jest liderem w kontekście liczby klientów – konto posiada tam 10,9 mln użytkowników, spośród których 10,4 stanowią klienci indywidualni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Premier zajął stanowisko w sprawie marszu 11 listopada w Warszawie. Ważny apel do organizatorów
  2. Naukowcy dokonali niepokojącego odkrycia. Chodzi o pacjentów bezobjawowych
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Dawid Kubacki nieumyślnie zdradził swój sekret? Trener reprezentacji może być wściekły, wszystko przez jedno zdjęcie (FOTO)
  7. Błąd popełniany niemal przez wszystkich, wystarczy chwila nieuwagi. Przez niego kotlety schabowe wychodzą suche i twarde
Słoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwićSłoń i osioł w logach amerykańskich partii, dlaczego? Można się nieźle zdziwićCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News