PKO Bank Polski w Białymstoku przy ul. Lipowej 31/33
Wikimedia/Henryk Borawski, (CC BY-SA 3.0)
Autor Wiktoria Pękalak - 22 Września 2020

PKO nie ma dobrych wieści dla Polaków. Nadciąga potężny kryzys

PKO nie ma zbyt dobrych informacji. Mimo że już drugi miesiąc z rzędu odnotowuje się dodatnią dynamikę sprzedaży detalicznej, ożywienie gospodarcze powoli słabnie. Wartość sprzedaży w ostatnich miesiącach lata - lipcu i sierpniu zapowiada powrót do dodatniej dynamiki konsumpcji w III kwartale 2020 r.

PKO: dynamika sprzedaży słabnie

O tym, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2020 r. wzrosła o 0,5 proc. w ujęciu rocznym (po wzroście o 3 proc. w lipcu br.), a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc. poinformował Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w bieżących cenach wzrosła w poprzednim miesiącu o 0,4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

"Już drugi miesiąc z rzędu mamy do czynienia z dodatnią dynamiką w ujęciu rok do roku, jednak ożywienie sprzedaży detalicznej wydaje się tracić swoją moc (...). Poziom sprzedaży detalicznej ustabilizował się nieznacznie poniżej lutowego szczytu. Wartość sprzedaży w lipcu i sierpniu zapowiada powrót w III kw. 2020 r. do dodatniej dynamiki konsumpcji" - poinformowali ekonomiści PKO BP.

15 mln Polaków ma prawo do sporej sumy. Do wzięcia blisko 7,1 tys. zł, ale jest haczyk15 mln Polaków ma prawo do sporej sumy. Do wzięcia blisko 7,1 tys. zł, ale jest haczykCzytaj dalej

Jak czytamy w komunikacie PKO BP, w sierpniu ponownie odnotowano spadek sprzedaży samochodów. Wartość sprzedaży spadła rok rocznie o 5 proc. wobec wzrostu o 0,7 proc. rok rocznie w sierpniu, kiedy najprawdopodobniej zrealizowano odroczony popyt. Dane PZPM zasygnalizowały w tej kwestii słaby odczyt, ponieważ wskazują na spadek rejestracji samochodów osobowych o 27,9 proc. rok do roku.

- W porównaniu z lipcem pogłębił się roczny spadek sprzedaży żywności (minus 3,3 proc. r/r vs minus 1 proc. r/r), wyhamowała pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach kryjąca największą sieć dyskontową (minus 1 proc. r/r vs plus 0,4 proc. r/r) - napisano w komunikacie PKO BP.

Będzie zerowy PIT dla kolejnych grup. Wiemy już, kto nie będzie musiał płacić podatkuBędzie zerowy PIT dla kolejnych grup. Wiemy już, kto nie będzie musiał płacić podatkuCzytaj dalej

Oprócz tego obserwuje się spadki w sprzedaży odzieży i obuwia (1,2 proc. r/r vs 5,6 proc. r/r) oraz mebli, rtv, agd (10,1 proc. r/r vs 15,8 proc. r/r). Wzrosła za to sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków i sprzętu ortopedycznego (0,8 proc. r/r vs 0 proc. r/r w lipcu), podaje PAP.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcje
2. Nowe zasady noszenia maseczek. Wyjaśniamy, gdzie są obowiązkowe i kto może z nich zrezygnować
3. Straż miejska zyskała nowe uprawnienia. Mandat od niej dostaniesz znacznie łatwiej

- Dane płatnościowe klientów PKO Banku Polskiego sugerują stabilizację zakupów we wrześniu. Wartość transakcji kartowych w kolejnych tygodniach września oscyluje wokół poziomu o 10 proc. wyższego niż przed pandemią (przy wyraźnym wzroście udziału wartości transakcji bezgotówkowych w transakcjach ogółem). Obecnie, po prawdopodobnym zaspokojeniu odroczonego popytu, na pierwszy plan wysuwają się ponownie fundamentalne siły rynkowe kształtujące konsumpcję - przekazano.

Aż o 40 proc. wyższe emerytury, parlament zadecydował. Czy taka podwyżka powinna być też w Polsce?Aż o 40 proc. wyższe emerytury, parlament zadecydował. Czy taka podwyżka powinna być też w Polsce?Czytaj dalej

Ekonomiści PKO BP są zdania, że do szybkiej odbudowy gospodarki przyczyniła się ochrona miejsc pracy, jednak fakt, że udogodnienia Tarczy Antykryzysowej dobiegają końca przyczynia się do pogorszenia nastrojów konsumentów, przez co w rezultacie kupują mniej. Według ekonomistów wsparciem dla konsumpcji ma być odnotowany ostatnimi czasy wzrost stopy oszczędności.

"Perspektywy sektora są wyraźnie lepsze, na co wskazuje wartość rozstrzygniętych przetargów publicznych oraz oczekiwany napływ funduszy UE" - podsumowano w komunikacie PKO.

Przez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie karyPrzez 14 lat nie płacił abonamentu RTV, więc zajęli mu konto. Jednak znalazł sposób na uniknięcie karyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jej słowa mogą zaboleć polskich emerytów. Maryla Rodowicz o swojej sytuacji finansowej
  2. Kobieta nagle upuściła dziecko na chodnik. Porażające, była kompletnie nietrzeźwa
  3. Skok na naszą kasę. Kolejne banki śrubują opłaty
  4. Prawo budowlane od nowa. 19 września weszły w życie ważne zmiany
  5. Lepiej sprawdź swój wyciąg. Liczba nieautoryzowanych transakcji rośnie. Rzecznik Finansowy naciska na banki
  6. Wjechał Passatem na barierkę energochłonną. Większego wyczynu dokonał potem
Emerytury stażowe wracają. Po zmianach świadczenie już przed 60. urodzinami, ale jest warunekEmerytury stażowe wracają. Po zmianach świadczenie już przed 60. urodzinami, ale jest warunekCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News