PKO dołącza do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej
Pexels/Burst
Autor Maria Glinka - 9 Grudnia 2020

Przełomowa decyzja największego banku w Polsce. Klienci mają się z czego cieszyć

PKO Bank Polski stawia na innowacje. Realizacja tej strategii będzie możliwa dzięki przystąpieniu do Europejskiej Inicjatywy Płatniczej, której zadaniem ma być utworzenie jednolitego systemy płatności kartowych i cyfrowych w trybie natychmiastowych. PKO to jedyny polski bank, które zaangażował się w przedsięwzięcie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Jakie są kulisy decyzji PKO
  • Czym jest Europejska Inicjatywa Płatnicza
  • Z kim polski bank będzie współpracował

PKO dołącza do ważnej inicjatywy

PKO to bank, który poza systematycznym wprowadzaniem nowych rozwiązań stawia także na długofalowe strategie. Przedstawiciele instytucji poinformowali o ważnej decyzji za pośrednictwem oficjalnego komunikatu. Z przekazu wynika, że PKO jest na razie jedynym polskim bankiem, który zaangażuje się w Europejską Inicjatywę Płatniczą (European Payments Initiative – EPI).

PKO stał się członkiem EPI 30 listopada 2020 r. Decyzję w tym zakresie podjęła Rada Dyrektorów Europejskiej Inicjatywy Płatniczej. W celu zrealizowania celów przedsięwzięcia powołano spółkę EPI Interim, której zadaniem jest opracowanie precyzyjnego modelu biznesowego.

Rewolucja w bankowości z udziałem PKO

Nadrzędnym celem EPI jest ustanowienie alternatywnego modelu płatności kartowych i cyfrowych. Dzięki nowemu systemowi dojdzie do usprawnienia lokalnych i ponadpaństwowych płatności na obszarze całej Unii Europejskiej.

Portal bankier.pl podaje, że inicjatywa jest wspierana przez Europejski Bank Centralny. Wpisuje się to w jej wieloletnie dążenia do uruchomienia autonomicznego rozwiązania w zakresie płatności na terenie Europy.

Na modyfikacjach skorzysta m.in. 10 państw, których krajowe systemy jak na razie nie akceptują kart płatniczych wydawanych u innych członków UE. Projekt, który ma powstać na bazie EPI, zastąpi krajowe systemy jednym, spójnym rozwiązaniem. Płatności będzie można dokonywać przy pomocy karty, online lub mobilnie przy użyciu ujednoliconego systemu kartowego oraz cyfrowego portfela.

PKO przyznaje, że zamierza wnieść do EPI wartościowe doświadczenia, które posiada dzięki wprowadzeniu usługi BLIK. „Mocno wierzymy, że oba rozwiązania będą komplementarne w przyszłości”, czytamy w komunikacie PKO. Polski bank zamierza przedstawić także wnioski, które płyną z uruchomienia aplikacji mobilnej IKO.

PKO podkreśla w komunikacie, że planowane rozwiązanie to system obopólnych korzyści. Innowacje ułatwią działanie nie tylko klientom banku i polskim obywatelom, lecz także przedsiębiorcom. „Będą mogli dokonywać transakcji i przelewać pieniądze za pomocą rozwiązania, które będzie miało ogólnoeuropejski zasięg, będzie przyjazne dla użytkowników, konkurencyjne kosztowo i bezpieczne; jednoczenie będzie miało wartość dodaną w postaci europejskiej tożsamości”, czytamy w oświadczeniu.

PKO wśród europejskich gigantów

Wraz z PKO do inicjatywy przystąpili: bank OP Financial Group z Finlandii, konsorcjum 12 banków z Hiszpanii oraz operatorzy płatności Nets i Worldline. Do przedsięwzięcia już wcześniej zgłosiło się 16 znanych instytucji sektora bankowego: Banco Santander, BBVA, BNP Paribas, CaixaBank, Commerzbank, Crédit Agricole, Crédit Mutuel, Deutcher Sparkassen- und Giroverband, Deutsche Bank, DZ BANK Group, Groupe BPCE, ING, KBC Group, La Banque Postale, Société Générale oraz UniCredit. Inicjatywa wystartowała 2 lipca 2020 r.

PKO to największy bank uniwersalny w Polsce, który może poszczycić się także największym zaufaniem wśród klientów. Według raportu prnews.pl w III kwartale 2020 r. konto w PKO posiadało aż 11 mln osób, spośród których 10,5 mln stanowią użytkownicy indywidualni. Poza obsługą klientów PKO posiada grono ekspertów, którzy regularnie publikują komentarze i analizy dotyczące m.in. stanu polskiej gospodarki.

Premier zapowiedział wielki prezent dla seniorów. Na Święta zaoszczędzą mnóstwo pieniędzyPremier zapowiedział wielki prezent dla seniorów. Na Święta zaoszczędzą mnóstwo pieniędzyCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
  2. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać
  3. Rząd do szczepionki nie zmusza. Ale chętni dostaną prezenty

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News