fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Zakupy internetowe przez telefon.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 8 Listopada 2020

Tylko otworzysz wiadomość. Bank ma związane ręce, możesz stracić wszystkie pieniądze

Klienci PKO BP znaleźli się na celowniku przestępców. Oszuści, którzy podszywają się pod pracowników banku, wysyłają spreparowane wiadomości do potwierdzania transakcji. Wykonanie nawet najmniejszego ruchu może wiązać się z utratą środków zgromadzonych na koncie.

Spreparowane powiadomienia od PKO. Metoda „na załącznik”

PKO BP wydało oficjalny komunikat w sprawie oszustwa. Do klientów banku trafią bowiem nieprawdziwe zawiadomienia wysyłane drogą mailową. W treści wiadomości przestępcy informują o zapłacie czekiem i oczekują weryfikacji danych w załączonym pliku. Jest to niezbędne, aby sfinalizować transakcję. Jak się później okazuje – całkowicie fałszywą.

Otwarcie załącznika może wiązać się zainstalowaniem złośliwego oprogramowania, co prowadzi do utraty kontroli nad kontem w PKO lub smartfonem czy komputerem.

Mało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęMało kto wie, a od wtorku na kierowców czeka nowy mandat. Rząd po cichu wprowadził kolejną karęCzytaj dalej

Co zrobić, gdy otrzymamy fałszywego maila od PKO?

PKO apeluje do klientów, aby pod żadnym pozorem nie otwierali załącznika, nie odpowiadali na maila i natychmiast go usunęli. Jeśli jednak klient otworzy spreparowany załącznik i znajdzie się na stronie łudząco przypominającej iPKO powinien bezzwłocznie połączyć się z konsultantem banku.

W komunikacie PKO prosi swoich klientów o ograniczone zaufanie do załączników rozsyłanych drogą elektroniczną przez nieznanych nadawców. Przy okazji bank przypomina podstawowe zasady, które mogą uchronić przed utratą środków zgromadzonych na rachunku.

Potwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćPotwierdzone: będą dopłaty do prądu. Wiadomo już kto będzie mógł skorzystaćCzytaj dalej

Po pierwsze, chcąc zalogować się do strony PKO, zawsze należy wpisywać adres ręcznie i nie korzystać z linków. Po drugie, należy zweryfikować poprawność strony (zakończona domeną .pl) i obrazka firmy. Po trzecie, przed każdym zaakceptowaniem transakcji zaleca się dokładne przeczytanie treści wiadomości od PKO. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj dyspozycji, poprawność numeru konta odbiorcy i kwotę przelewu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Coś niepokojącego dzieje się z Edytą Górniak. Lekarz przerwał milczenie ws. jej teorii
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

PKO to nie jedyny podmiot, który stał się ofiarą oszustów

Rozsyłanie spreparowanych wiadomości to jedna z najczęściej stosowanych metod przez wyłudzaczy. Ofiarą tych praktyk padł nie tylko PKO, ale i m.in. Santander. TVN24 podaje, że pod koniec sierpnia bank wydał komunikat ostrzegawczy przed oszustami, którzy w mailach prosili o weryfikację konta. Ukryty w wiadomości link przekierowywał klientów do spreparowanej strony internetowej, dzięki której przestępcy mogli uzyskać dostęp do instrumentów bankowych.

Na ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiachNa ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiachCzytaj dalej

Z próbami przejęcia kontroli nad środkami finansowymi mierzyli się również klienci mBanku. Na początku listopada oszuści, którzy podszywali się pod bank, wykonywali telefony do użytkowników i domagali się przekazania danych osobowych, danych do karty płatniczej i informacji umożliwiających korzystanie z bankowości elektronicznej.

Jednak cyberprzestępcy za cel obierają nie tylko banki, ale i inne popularne instytucje. Poza PKO z oszustwem mierzył się InPost. W sierpniu wyłudzacze rozsyłali SMS-y z linkiem, który pozwalał na przejęcie środków z karty płatniczej.

Przed atakiem oszustów nie uchronił się nawet Facebook. W ostatnim czasie przestępcy podszywali się pod przedstawicieli serwisu społecznościowego, aby móc wykonywać różne czynności na profilu danej osoby. Wystarczyło nakłonić ją do zainstalowania złośliwej aplikacji.

Ekspert ujawnia przykrą prawdę na temat podatków w Polsce. Nawet się nie zorientujesz jak wprowadzą następneEkspert ujawnia przykrą prawdę na temat podatków w Polsce. Nawet się nie zorientujesz jak wprowadzą następneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trumna i kwiaty pod ministerstwem. Podobnego wydarzenia w Warszawie jeszcze nie było
  2. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić poważne zmiany. Chodzi o testy na koronawirusa
  3. W sobotę zamknęli część gospodarki, w niedzielę chcą sprawę odkręcać. Jest pomysł na otwarcie sklepów
  4. Niemcy handlują nim na potęgę. Gaz pieprzowy sprzedają nawet Somalii
  5. Odkrycie sprzed tysięcy lat na Śląsku. Ostatni tego typu skarb, powstał jeszcze przed Chrystusem
  6. Polskie media przekazują tragiczną wiadomość. Nie żyje legenda polskiego sportu, był idolem dla wielu
  7. Oszałamiająco szybki i łatwy przepis na ciasto bez pieczenia galaretkowiec. Żadnego wysiłku, a efekt fenomenalny
Naukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićNaukowcy badający COVID-19 rozpoznali kluczową kwestię dot. choroby. Ważne odkrycie może ogromnie dużo zmienićCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News