PKB per capita Polski poniżej średniej unijnej
pxhere.com
Autor Maria Glinka - 9 Marca 2020

Jedno badanie rozwiewa wątpliwości. Do zachodu nam jeszcze daleko

PKB per capita, oszacowane dla Polski, pozostawia wiele do życzenia. Jedynym wyróżniającym się punktem na mapie kraju jest Warszawa, której i tak daleko do stolic zachodniej Europy. Polska jako całość znajduje się zdecydowanie poniżej średniej unijnej.

PKB per capita zbadany przez Eurostat

PKB per capita to pierwszy wskaźnik, który pod lupę wziął Europejski Urząd Statystyczny. Najnowszy raport opublikowany przez urząd KE porównuje państwa według podziału na 39 regionów.

Zgodnie z danymi podanymi przez Eurostat PKB na głowę w Polsce w 2018 r. wynosiło 21 400 według PPS, czyli parytetu siły nabywczej, który jest sztuczną walutą służącą do porównywania wskaźników ekonomicznych. Na tle UE Polska wypada słabo – unijna średnia w PKB per capita to 32 000. Wynik zaobserwowany w kontekście Polski to zaledwie 71 proc. średniej Wspólnoty.

Żabka wprowadza rewolucję żywieniową. Nowe hot dogi już odbiły się szerokim echemŻabka wprowadza rewolucję żywieniową. Nowe hot dogi już odbiły się szerokim echemCzytaj dalej

Poza Polską także spora część wschodniej Europy pozostaje daleko w tyle za najsilniejszymi gospodarczo państwami członkowskimi UE.

DZISIAJ GRZEJE:
1. 14. emerytura prezentem tylko dla wybranych. 700 tys. osób na koncie nie zobaczy nawet złotówki
2. Usypiali go i wykorzystywali. Ojciec z kolegami zgotowali 7-latkowi piekło

Mazowsze goni Europę Zachodnią, Lubelskie na końcu stawki

Najlepszy wynik w Polsce zaobserwowano w tzw. Makroregionie Województwa Mazowieckiego. Jest to jedyny obszar w kraju, który przewyższa unijną średnią PKB odnotowując wynik 114 proc. Z kolei sam region warszawski stołeczny wypada jeszcze lepiej – podaje next.gazeta.pl. Warszawa może pochwalić się wynikiem 156 proc. średniej unijnej.

Zdecydowanie gorzej prezentują się wyniki z innych części Polski. Najsłabszy wskaźnik odnotował tzw. Makroregion Wschodni, do którego zaliczane jest województwo lubelskie, gdzie PKB per capita to jedynie 48 proc. średniej unijnej. 49 proc. to wynik województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast 50 proc. - podkarpackiego i małopolskiego.

Unijne standardy

Wahania PKB per capita to norma w UE. Rozpiętość wskaźnika jest ogromna – od 263 proc. w Luksemburgu do 30 proc. w Majotcie (wyspa na Ocenie Indyjskim, która jest zamorskim departamentem Francji). W kontekście Europy kontynentalnej najniższe wyniki zanotowano w bułgarskich regionach Severozapade (34 proc.) i Severen tsentralen (35 proc.).

Najwięcej bogatych regionów w UE znajduje się w Niemczech i Belgii. Wiodące regiony w rankingu to m.in. Bruksela (203 proc.), Hamburg (197 proc.), Praga (192 proc.) oraz trzy regiony belgijskie: Brabancja Walońska (157%), Brabancja Flamandzka (144%) oraz Antwerpia (143%).

O co chodzi w PKB?

PKB jest wyznacznikiem wielkości gospodarki, który nie uwzględnia liczby ludności. Dlatego najczęściej stosowanym wskaźnikiem do pomiaru służy PKB per capita, czyli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dzięki niemu można określić wskaźnik zamożności.

Najpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomNajpopularniejsze samochody używane kupowane przez Polaków. Sprzedaż rośnie wbrew światowym trendomCzytaj dalej

Wielu ekonomistów podważa wiarygodność tego wskaźnika m.in. przez brak uwzględniania tzw. szarej strefy (niezarejestrowanej działalności gospodarczej) czy wypoczynku i wartości wytworzonych poprzez działania wolontariuszy. Co więcej, parametr nie odzwierciedla zróżnicowania dochodów w społeczeństwie ani jakości usług w danym kraju.

Dlatego też opracowano wiele innych przeliczników m.in. HDI (wskaźnik rozwoju społecznego), którego celem jest opisywanie stopnia rozwoju społeczno-ekonomicznego państw.

UE

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie miejsca, w którym pochowany zostanie Paweł Królikowski w sieci. Smutne
  2. Najczęstsze objawy udaru. Każdy z nas powinien je znać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Mieszkańcy przeżyli chwile grozy, 9 ofiar śmiertelnych. Zniszczenia są ogromne, tornado za granicą
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News