pkb
Pixabay/candelabra
Autor Komunikaty prasowe - 1 Stycznia 2020

Połowa polskiego PKB w 5 rejonach. Zaskakujące dane GUS

PKB - w 2018 r. przeszło połowa krajowej wartości została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim, jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

PKB wzrósł znacząco w pięciu regionach

“W 2018 r. we wszystkich regionach odnotowano wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących wobec 2017 r., przy czym największy w regionie podkarpackim – o 7,8 proc., a najmniejszy w regionie lubelskim – o 3,5 proc., wobec 6,3 proc. dla kraju ogółem” - podał GUS w komunikacie o wstępnych szacunkach PKB w przekroju regionów., jak cytuje Baniekier.pl.

Wyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuWyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuCzytaj dalej

Udziały poszczególnych regionów PKB były zróżnicowane

Dane GUS mówią, że udziały poszczególnych regionów PKB w 2018 r. były różnorodne, jeżeli chodzi o regiony. Najniższy był w województwie opolskim - jedynie 2 proc., a najwyższy w warszawskim stołecznym - 17.4 proc.

Przeliczając na jednego mieszkańca, wartość PKB w 2018 r. oscylowała na poziomie 37,1 tys. w regionie lubelskim, czyli 67,4 proc. średniej krajowej. Natomiast w regionie warszawski stołecznym było to aż 121,2 tys. zł, co daje 220,2 proc. średniej krajowej.

"Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2018 r. w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego" - ocenił urząd, jak cytuje Bankier.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News