Odliczeniu w zeznaniu rocznym PIT podlega również przekazana krew
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 29.06.2019. n/z Rozliczenie podatku.
Autor Komunikaty prasowe - 28 Stycznia 2020

Mało znana ulga w rozliczeniu PIT. Każdy podatnik może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych

W rozliczeniu rocznym PIT możemy odliczyć od dochodu również przekazaną krew. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" litr przekazanej krwi to równowartość 130 złotych.

PIT a oddana krew

Jak uwzględnić ulgę w rozliczeniu rocznym PIT? Aby takiego odliczenia dokonać należy dysponować zaświadczeniem z miejsca, w którym oddaliśmy krew. W dokumencie powinna być zawarta informacja o ilości bezpłatnie oddanej krwi oraz jej składników, bo od nich także zależy wysokość odliczenia. Należy również wspomnieć, że według polskiego prawa ulga przysługuje tylko osobom z tzw. "rzadką grupą krwi" określoną w załączniku nr 1. Dziennika Ustaw, oz 235 z 2017 roku, rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Takich odliczeń możemy dokonywać w trakcie roku podatkowego, a także przy rozliczeniu rocznym do końca kwietnia po zakończeniu roku podatkowego. "Prawo do odliczenia można zrealizować także po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑37. Z ulgi tej może skorzystać również podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w zeznaniu rocznym PIT-28, poprzez pomniejszenie swojego przychodu o wartość oddanej honorowo krwi" - informuje gazeta.

W przypadku rozliczenia rocznego PIT należy dołączyć załącznik PIT/O, w którym umieszczamy kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację właściwej jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. Nie może to być więcej niż 6 proc. przychodu. Na podany limit odliczenia po zsumowaniu przekazanych darowizn, wliczają się także darowizny na cele kultu religijnego oraz na działalność pożytku publicznego, a także na kształcenie zawodowe.

Należy jednak pamiętać, że nie odlicza się darowizn zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów albo odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne/odliczonych od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąWHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąCzytaj dalej

Kwoty odliczeń dla dawców krwi:

1. Dla rzadkiej grupy w wysokości:

 • za 1 litr pobranej krwi - 130 zł,
 • za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych - 1 zł;

Dla dawcy, który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza w wysokości:

 • za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia - 200 zł,
 • za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom - 350 zł,
 • za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w lit. a i b:
 1. pierwszy - 50 zł,
 2. każdy kolejny - 25 zł,
 • za 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia – 1 zł,
 • za składniki krwi pobierane metodą aferezy – 130 zł (za cały zabieg).
Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Syn znanego polskiego polityka wśród oskarżonych o grupowy gwałt. Sprawa za zamkniętymi drzwiami
 2. Artur opowiedział o swojej chorobie. "Myślałem, że jestem nie do odratowania"
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
 5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
 6. Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nie pomogą 13-tki, ani 500 plus dla seniorów
Drożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenDrożyzna nie zatrzymuje się. Oto 10 największych podwyżek cenCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News