PIT zmniejszony dla honorowych dawców krwi
Pixabay/adnovak
Autor Maria Glinka - 24 Marca 2020

Mało znana ulga w rozliczeniu PIT. Każdy może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych i pomóc w czasie pandemii

PIT może zostać pomniejszony ze względu na ulgi, których wybór jest w tym roku wyjątkowo szeroki. System oferuje m.in. ulgę dla krwiodawców. Oddając krew można nie tylko zaoszczędzić, ale również wesprzeć chorych, co z uwagi na drastyczny spadek liczby chętnych do przekazania krwi w czasie pandemii ma szczególne znaczenie.

PIT pomniejszony dla honorowych dawców krwi

PIT, zgodnie z przepisami, może zostać zmniejszony jeżeli obywatel pomaga innym. System przewiduje cały pakiet ulg od darowizn, wśród których znajduje się mało popularna ulga dla krwiodawców.

W trakcie rozliczania z fiskusem pieniądze może zaoszczędzić każdy, kto zdecydował się na nieodpłatne przekazanie krwi. Ostateczna kwota odliczenia jest uzależniona od ilości honorowo oddanej krwi lub jej składników. Za każdy litr krwi przysługuje 130 zł. Warto pamiętać, że ulga łączy się także z innymi darowiznami na cele pożytku publicznego i ich łączna suma nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Odliczenia można dokonać przy składaniu formularzy PIT 36, PIT 37 lub PIT-28.

Szef WHO nie ma dobrych wieści: pandemia przyspiesza. To dopiero początek tego, co się wydarzySzef WHO nie ma dobrych wieści: pandemia przyspiesza. To dopiero początek tego, co się wydarzyCzytaj dalej

Coraz mniej osób oddaje krew

Szacuje się, że co roku ok. 600 tys. Polaków decyduje się na honorowe oddanie krwi. Jednak w związku z pandemią koronawirusa ich liczba drastycznie spadła. Ludzie unikają wizyt w punktach medycznych, ponieważ obawiają się, że zabieg pobierania krwi może zwiększyć ryzyko infekcji.

Te spekulacje dementują stacje krwiodawstwa, które zapewniają o odpowiednim zabezpieczeniu punktów. Pracownicy podkreślają, że dbanie o higienę jest kwestią absolutnie priorytetową i obywatele nie muszą obawiać się infekcji. Centra starają się zapewnić maksimum komfortu i bezpieczeństwa – pisze zdrowie.wprost.pl.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało”, jest ważniejsza kwestia

Cała Polska apeluje o oddawanie krwi

W związku z tym, że liczba dawców krwi spadła o ok. 60 proc. władze miast i pracownicy stacji krwiodawca zwrócili się z apelem do obywateli.

Jednym z punktów, które zachęca zdrowe osoby do przekazania krwi jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu. Pracownicy podkreślają, że wprowadzono środki ostrożności - już na wejściu sprawdzana jest temperatura dawcy i przeprowadza wstępna rozmowa, na podstawie której lekarz kwalifikuje do oddania krwi – podaje eksa.pl.

Podobne apele wystosował Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, który zwrócił uwagę, że wobec pandemii mało osób pamięta o osobach przewlekle chorych, które stale potrzebują krwi. Wiceszef miasta sam jest honorowym dawcą krwi i do podobnego działania zachęca wszystkich Poznaniaków.

Na niewystarczającą ilość krwi uskarżają się także lekarze z Lublina. Centrum krwiodawstwa apeluje o zgłaszanie się przede wszystkim pacjentów z grupą 0, A i B. Pracownicy stacji mają nadzieję, że obywatele pójdą śladem żołnierzy z Zamościa, którzy w ostatnim czasie pobili rekord oddając niemal 30 litrów krwi – podaje kurierlubelski.pl.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Nie wszyscy mogą oddać krew

Lekarze zwracają uwagę, aby do lecznicy przychodziły jedynie osoby zdrowe. Nawet lekko podwyższona temperatura, katar czy kaszel mogą zdyskwalifikować kandydata do oddania krwi.

Dawcą nie może zostać również osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni przebywała za granicą lub miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Tłok w komunikacji miejskiej, ludziom puszczają nerwy. "Gdzie jest szacunek dla ludzi. To igranie z ogniem".
   2. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
   3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
   4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
   5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
   6. Największy skok zakażeń w Rosji. Smutna granica bardzo blisko
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News