Mikrorachunek konieczny do rozliczenia podatku
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 18 Grudnia 2019

Od początku roku ogromna zmiana w podatkach. Dotyczy 25 mln Polaków, a mało kto się przygotował

PIT, CIT i VAT od przyszłego roku trzeba będzie płacić na specjalne mikrorachunki, a nie jak do tej pory na konta urzędów skarbowych. Zmiana ta dotyczyć będzie 25 mln polskich podatników.

PIT, CIT i VAT trzeba będzie przelać na mikrorachunki

PIT, CIT i VAT od przyszłego roku trzeba będzie płacić na specjalne mikrorachunki, indywidualnie każdemu przypisane. System ten rusza od przyszłego roku.

Rachunki bankowe, które obecnie obowiązują mają być aktywne do 31 grudnia 2019 r. Jednakże z informacji “DGP” wynika, że jak na razie własny rachunek został wygenerowany przez 226 tys. Polaków, a ma obowiązek zrobić to 25 mln podatników.

Zmiany będą obowiązywać od przyszłego roku

Zmiany wejdą w życie od 2020 roku, jednak nie oznacza to, że 31 grudnia każdy, kto odprowadza podatki musi wygenerować swój własny mikrorachunek. “Można to zrobić dopiero wówczas, kiedy będziemy musieli zapłacić podatek. Resort finansów spodziewa się masowego wykorzystania mikrorachunków po 15 lutego 2020 r., kiedy ruszą rozliczenia PIT-ów za 2019 r.” - informuje “Business Insider”.

Obniżone składki do ZUS już pewne. Skorzystają setki tysięcy PolakówObniżone składki do ZUS już pewne. Skorzystają setki tysięcy PolakówCzytaj dalej

Ważną informacją jest, że mikrorachunek podatkowy przeznaczony jest jedynie do wpłat podatku. Na dotychczasowych zasadach będą realizowane zwroty nadpłat i podatków.

W jaki sposób stworzyć mikrorachunek?

Żeby wygenerować rachunek wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i w specjalnym generatorze wpisać swój PESEL lub NIP, a następnie kliknąć "generuj". W dowolnym urzędzie skarbowym również istnieje możliwość otrzymania numeru mikrorachunku.

“Warto pamiętać, że numer mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienimy adres zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko” - podaje “Business Insider”.

Zapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuZapukali do drzwi i zrobili kontrolę. Zapłacił 55 mln zł podatkuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News