PIT może nie dotrzeć na czas. Ministerstwo wciąż nie przygotowało arkuszy
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Grudnia 2019

Nie dostaniemy w tym roku PIT-ów? Opieszałość ministerstwa finansów, za którą to my zapłacimy

PIT dla pracowników może nie zostać wystawiony na czas. Ministerstwo Finansów nadal nie przygotowało nowych wzorów druków PIT-11. Pracodawcy martwią się, że nie zdążą przygotować swoich systemów do wystawiania rocznych informacji. Według nich wprowadzenie zwolnienia z PIT dla młodych ludzi i niższej stawki podatku podczas roku podatkowego nie było dobrym rozwiązaniem - pisze Krzysztof Koślicki w serwisie Prawo.pl.

PIT może nie dotrzeć na czas

PIT w tym roku przeszedł rewolucję. W 2019 roku rząd uchwalił zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. W sierpniu zaczęły obowiązywać przepisy, w myśl których osoby do 26. roku życia zostały zwolnione z PIT. Natomiast w październiku obniżeniu uległa stawka podatku z 18 do 17 proc., a pracownicze koszty uzyskania przychodów zostały podniesione. Wpływ na rozliczenia płac i podatku wywarły też przepisy o PPK - podaje Prawo.pl.

W efekcie płatnicy PIT mieli mnóstwo pracy. Opisane wyżej zmiany przepisów doprowadziły do tego, że należało wielokrotnie wprowadzać zmiany w systemach księgowych. Ale nie był to koniec problemów.

Nadal brakuje nowych druków

- Do końca stycznia 2020 r. jako płatnicy PIT musimy przygotować dla naszych pracowników wypełnione formularze PIT-11 za 2019 r. Przez zmiany przepisów, które zostały wprowadzone w trakcie roku i konieczność aktualizacji systemów księgowych i płacowych, możemy nie zdążyć w terminie. Chcielibyśmy zacząć przygotowywać te dokumenty jeszcze w grudniu. Nie możemy jednak tego zrobić. Ministerstwo Finansów ciągle nie przygotowało wzoru formularzy. Jeśli zrobi to w Sylwestra, może się zdarzyć, że nie zdążymy w terminie - tłumaczy prosząca o zachowanie anonimowości specjalistka ds. kadr i płac w jednej z dużych warszawskich firm cytowana przez Prawo.pl.

Nowy cennik wzgardzanej przez Polaków opłaty. Nici ze zniesienia obowiązku zapłatyNowy cennik wzgardzanej przez Polaków opłaty. Nici ze zniesienia obowiązku zapłatyCzytaj dalej

Jak będzie wyglądał PIT-11?

Nie jest w ogóle pewne, czy płatnicy będą zobligowani do wystawiania jednego PIT-11 za cały rok, czy będzie to parę dokumentów. Ponadto, nie wiadomo też, czy dokumenty będą czytelne i zrozumiałe.

W rozmowie z portalem Prawo.pl Izabela Rutkowska, doradczyni podatkowa i wspólniczka w kancelarii Savior Legal&Tax, w szczególnych przypadkach pracodawca będzie zmuszony do wystawienia nawet czterech informacji PIT-11 dla jednego zatrudnionego. Pierwszy PIT będzie dotyczył pierwszych siedmiu miesięcy roku. Drugi dokument uwzględni ulgę dla młodych. W trzecim pracodawca, rozliczy przychody pracownika bez ulgi, zakładając, że w trakcie nie ukończy on 26 lat i tym samym straci prawo do zwolnienia. I ostatni, czwarty druk będzie wskazywał okres objęty obniżoną, 17-procentową stawką PIT oraz wyższe koszty uzyskania przychodów.

Komplikacje przez zmiany w trakcie roku

- Zmiany obniżające podatki oczywiście zasługują na uznanie. Nie powinno się ich jednak wprowadzać w trakcie roku. Lepiej było poczekać z nimi do stycznia 2020 r. - uważa Izabela Rutkowska. Ekspertka twierdzi, że dzięki takiemu rozwiązaniu płatnicy mogliby uniknąć problemów przy rozliczaniu pensji i przygotowywaniu PIT-11.

Nawet jak nie ogrzewasz mieszkania, to i tak będziesz płacił. Przepisy są nieubłaganeNawet jak nie ogrzewasz mieszkania, to i tak będziesz płacił. Przepisy są nieubłaganeCzytaj dalej

PIT-37 i PIT-36 również pod znakiem zapytania

Tegoroczne modyfikacje w rozliczaniu PIT skomplikują również rozliczenie podatku rocznego przez pracowników. Resort finansów musi też zmienić wzory druków PIT-37 i PIT-36.

- Szczerze współczuję Ministerstwu Finansów, bo oni pewnie mają teraz potężny ból głowy. Szalejąc z tymi zmianami przepisów, nikt się nie zastanawiał nad aspektem technicznym, zwłaszcza w kontekście zeznania rocznego - stwierdził Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC, cytowany przez Prawo.pl. Specjalista zaznacza, że nie dysponuje wiedzą na temat tego, jak ma wyglądać PIT-37 i PIT-36. Jednocześnie wierzy, że resort finansów poradzi sobie z rozłożeniem całego roku podatkowego na poszczególne okresy rozliczeniowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, "już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"
  2. Nowa metoda leczenia nowotworów dostępna już w Polsce. Pierwsi pacjenci rozpoczęli terapię
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tysiące emerytów straci swoje mieszkania. Wszystkiemu winna jest emerytura

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News