PIT
Wikipedia/Adam-dalekie-pole
Autor Komunikaty prasowe - 6 Stycznia 2020

Resort finansów wycofuje się z obietnicy. Nie ma co liczyć na ułatwienia

PIT dla przedsiębiorców. Nie będzie już ułatwienia, resort finansów wycofuje się z obietnicy.

PIT dla przedsiębiorców

Usługa Twój e-PIT to wstępnie wypełniona przez Krajową Administrację Skarbową deklaracja podatkowa PIT za 2019 r. W drugim roku obowiązywania tej usługi mieli z niej skorzystać również przedsiębiorcy. Jednak tak się nie stanie. Resort finansów wycofał się tego planu, a argumentem są m.in. komplikacje po zeszłorocznych obniżkach PIT.

“W 2019 r. w usłudze Twój e-PIT 2019 r. udostępnione zostały wstępnie wypełnione przez fiskusa dwa typy zeznań PIT za 2018 r. - PIT-37 (czyli osób osiągających dochody z tytułu umów o pracę, umów zleceń, umów o dzieło itd.) oraz/lub PIT-38 (dla inwestorów, m.in. osiągających dochody z giełdy)” - informuje Next.gazeta.pl. Około 7 mln zeznań za zeszły rok pochodziło z portalu Twój e-PIT. Stanowiło to 58 proc. całości deklaracji PIT-37 i PIT-38.

Komornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytówKomornik zapuka do drzwi i zabierze pieniądze z Trzynastki. Nowa zmiana może pogrążyć tysiące emerytówCzytaj dalej

Dlaczego Twój e-PIT nie będzie dotyczył przedsiębiorców?

Końcem zeszłego roku w Sejmie znalazł się rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT. Jego celem jest zwolnienie z fiskusa obowiązku zeznania podatkowego dla przedsiębiorców. W uzasadnieniu projektu ustawy można przeczytać, że powodem wycofania się z obietnicy są wprowadzone niedawno zmiany w otoczeniu legislacyjnym, które nie zostały przewidziane przy realizacji pierwszego etapu usługi. “W związku z nimi istnieje ryzyko, że zeznania nie zostałyby udostępnione na czas (15 lutego) oraz że roiłoby się w nich od błędów” - pisze Next.gazeta.pl.

Niespodziewane wcześniej zmiany legislacyjne

Ministerstwo Finansów nie wyjaśniło, czym są te niespodziewane wcześniej zmiany legislacyjne. “Nie ulega jednak wątpliwości, że taką zaskakującą komplikacją była obniżka PIT z 18 do 17 proc. od października 2019 r. oraz obniżka PIT do 0 proc. dla osób do 26. roku życia. Wdrożenie w trakcie roku podatkowego tak poważnych zmian oznacza bowiem pewną komplikację w rozliczeniach podatkowych za 2019 r.” - podaje Next.gazeta.pl. Resort finansów podkreślił jednak, że w kolejnych latach nie ma zamiaru zrezygnować całkiem z planów udostępnienia przedsiębiorcom ich wypełnionych zeznań PIT.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News