PIT
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 2 Stycznia 2020

Formularze PIT za 2019 r. Będziesz mógł skorzystać z wielu nowych ulg

PIT-36 i PIT-37 będą miały w 2020 roku nowe wzory formularzy. W drukach znajdą się rubryki uprawniające do korzystania z ulg - m.in. dla młodych, termomodernizacyjnej oraz dochodów uzyskiwanych z praw własności intelektualnej.

PIT będzie zawierał nowe formularze m.in. dla osób poniżej 26. roku życia

W związku z obowiązującą od 1 sierpnia 2019 roku tzw. ulgą dla młodych (zwanej też zerowym PIT-em), w drukach PIT-36 i PIT-37 pojawi się miejsce na wpisanie przychodów zwolnionych z podatku dochodowego. Ta preferencja dotyczy osób, które nie ukończyły 26. roku życia, a limit przychodowy wynosi 35 636,67 zł za pięć miesięcy 2019 roku i 85 528 zł za cały 2020 rok. Należy przypomnieć, że wspomniana ulga nie dotyczy podatników zarabiających np. poprzez samozatrudnienie lub pracujących w oparciu o umowę o dzieło.

Nawet samotne pomieszkiwanie cię nie uchroni. Ogromny rachunek bez względu na metrażNawet samotne pomieszkiwanie cię nie uchroni. Ogromny rachunek bez względu na metrażCzytaj dalej

Ulga termomodernizacyjna

Podatnik będzie miał w nowym roku podatkowym możliwość skorzystania z ulgi na termomodernizację. Aby tego dokonać, należy wypełnić formularz PIT/O, w którym znajdzie się dodatkowy wiersz „Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego”. Ulga ta pozwala na odliczenie od dochodu z tytułu wydatków na termomodernizację mieszkalnych budynków jednorodzinnych maksymalnie 53 tys. zł.

Ulga dla dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej

Kolejna preferencja podatkowa wprowadzona w 2019 roku to tzw. IP Box, czyli stawka podatkowa w wysokości 5 proc. dla dochodów uzyskiwanych z praw własności intelektualnej. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy zajmujący się działalnością badawczo-rozwojową, osiągający dochody z komercjalizacji patentów, wzorów przemysłowych ub autorskich praw do oprogramowania. Aby rozliczyć ją w zeznaniu rocznym, należy wypełnić nowy załącznik PIT/IP o nazwie „Informacja o wysokości dochodu (poniesionej straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w roku podatkowym”.

Czasowe przeniesienie majatku za granicę

W sytuacji tymczasowego (maksymalnie na 12 miesięcy) przeniesienia majątku za granicę będzie można uniknąć tzw. exit tax (podatku od wyjścia lub od niezrealizowanych przychodów). Jak podaje "DGP", aby legalnie uniknąć płacenia tego podatku, trzeba "zadeklarować w zeznaniu rocznym wartość rynkową tych składników majątku oraz przewidywany termin przeniesienia ich z powrotem do Polski". W tym celu Ministerstwo Finansów zaprojektowało nowy załącznik PIT/PM.

Zapomnij o pamiątkach z wakacji. Unia Europejska wprowadziła surowe prawoZapomnij o pamiątkach z wakacji. Unia Europejska wprowadziła surowe prawoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News