Piramida Finansowa
pixabay 3844328
Autor Komunikaty prasowe - 11 Października 2019

Kolejna piramida finansowa. Poszkodowanych mnóstwo osób

Piramida finansowa, związana z emisją obligacji i rynkiem nieruchomości mogła spowodować straty na mniej więcej 130 mln złotych. Poszkodowaną grupą jest aż tysiąc osób, a śledczy poszukują kolejnych.

Piramida finansowa - Grupa Ericius

Piramida finansowa spowodowała straty dotyczące emisji obligacji korporacyjnych przez spółki z tzw. Grupy Ericius, jak podała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Według śledczych od 2016 do końca 2018 roku spółki, będące powiązane z grupą dopuszczały się emitowania obligacji, służyły do realizacji projektów budowy centrów logistycznych.

Schemat działania oszustów

Jak podaje portal Biznes.radiozet.pl: "Emitent każdorazowo oferował inwestorom zabezpieczenie emisji poprzez bądź ustanowienie hipoteki na nieruchomości, bądź poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego na udziałach samego emitenta. (...) Środki pieniężne pozyskane z emisji obligacji częściowo przeznaczane były na sfinansowanie bieżącej działalności spółek, w tym na zapłatę wynagrodzenia pośrednikom finansowym oferującym obligacje oraz na zakup nieruchomości, na których ostatecznie nigdy nie powstały projekty logistyczne”.

Przeszło 100 mln zł strat

Skala działalności przestępczej była ogromna, według śledczych szkodę spowodowało 1000 obligatariuszy, których wartość wyniosła 130 mln zł. Śledztwo wykazało, że poszczególne spółki Grupy Ericius były zarządzane przez Jolantę Z., Juana F. oraz Marka S, fundamentalną rolę zaś odgrywała jednak Beata H.K. Kobietom zostały przedstawione zarzuty: “Kierowania zorganizowaną grupą przestępczą działającą na obszarze Polski mającą na celu popełnianie przestępstw oszustwa oraz podawania nieprawdziwych danych przy emisji obligacji korporacyjnych” - pisze Biznes.radio.pl. Reszcie osób zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator złożył wniosek o tymczasowy, trzymiesięczny areszt dla wszystkich członków szajki przestępczej. Grozi im do 10 lat więzienia.

Ikea wycofuje produkt i bije na alarm. Jest tak niebezpieczny, że zwrócisz go bez paragonuIkea wycofuje produkt i bije na alarm. Jest tak niebezpieczny, że zwrócisz go bez paragonuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Gwiazda TVN ma raka, pokazała leki za 600 zł. ”To nie my jesteśmy chorzy, a kraj, w którym żyjemy”
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News