PIP ostrzega: brak szkoleń BHP dla pracowników podwyższa ryzyko wypadku
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Listopada 2019

Miliony pracowników w niebezpieczeństwie. PIP alarmuje

PIP ostrzega, że liberalizacja przepisów dotyczących szkoleń BHP podwyższa ryzyko niebezpiecznego wypadku. Od początku tego roku nie trzeba okresowo szkolić pracowników administracyjno-biurowych - informuje “Rzeczpospolita”.

PIP alarmuje

PIP ocenił, że złagodzenie przepisów w sprawie szkoleń BHP podwyższa ryzyko niebezpiecznego wypadku. "W Kodeksie pracy pojawił się bowiem art. 2373 § 22. Zgodnie z przepisem z tego obowiązku zwolniono tysiące firm działających w 18 grupach działalności, w tym produkcji odzieży, produkcji skór i wyrobów ze skór wyprawionych, handlu hurtowego i detalicznego pojazdów samochodowych, naprawy pojazdów samochodowych, handlu hurtowego i detalicznego czy transportu lotniczego" - pisze “Rzeczpospolita”.

Tego można uniknąć

Gazeta podaje, że z doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że jedną z przyczyn niebezpiecznych wypadków jest brak odpowiedniego przeszkolenia pracownika. "W latach 2016-2018 inspektorzy stwierdzili, że bezpośrednią przyczyną prawie 1200 wypadków zbadanych przez PIP, w których poszkodowanych zostało 1270 osób, w tym 480 doznało ciężkich obrażeń, a 173 poniosły śmierć, był brak szkolenia lub odpowiednich kwalifikacji u pracownika. Zdaniem PIP, gdyby pracodawcy sumiennie wykonali obowiązki szkolenia pracowników, nie doszłoby przynajmniej do części tych zdarzeń" - czytamy w gazecie.

Najgorzej w budowlance i przetwórstwie

“Rp” podaje ,że PIP najwięcej nieprawidłowości odkrył w branży budowlanej i przetwórstwa przemysłowego. "Nieprawidłowo przeszkoleni pracownicy najczęściej doznają obrażeń ciała w wyniku upadku z dużej wysokości lub utraty kontroli nad obsługiwaną maszyną. Sporo wypadków polegających na upuszczeniu czynnika materialnego na pracownika spowodowały osoby, które z powodu braku przeszkolenia nieprawidłowo zorganizowały sobie stanowisko pracy na wysokości. Co ważne, najczęściej poszkodowanymi w takich wypadkach są osoby młode, na początku kariery zawodowej, w wieku 20-29 lat" - informuje “Rzeczpospolita”.

Nowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle choryNowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle choryCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dostała przelew od byłego, gdy zobaczyła jego tytuł, popłakała się
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Antyfake - największy portal fact-checkingowy. Jego misja i najważniejsze informacje
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.