PIP ostrzega: brak szkoleń BHP dla pracowników podwyższa ryzyko wypadku
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Listopada 2019

Miliony pracowników w niebezpieczeństwie. PIP alarmuje

PIP ostrzega, że liberalizacja przepisów dotyczących szkoleń BHP podwyższa ryzyko niebezpiecznego wypadku. Od początku tego roku nie trzeba okresowo szkolić pracowników administracyjno-biurowych - informuje “Rzeczpospolita”.

PIP alarmuje

PIP ocenił, że złagodzenie przepisów w sprawie szkoleń BHP podwyższa ryzyko niebezpiecznego wypadku. "W Kodeksie pracy pojawił się bowiem art. 2373 § 22. Zgodnie z przepisem z tego obowiązku zwolniono tysiące firm działających w 18 grupach działalności, w tym produkcji odzieży, produkcji skór i wyrobów ze skór wyprawionych, handlu hurtowego i detalicznego pojazdów samochodowych, naprawy pojazdów samochodowych, handlu hurtowego i detalicznego czy transportu lotniczego" - pisze “Rzeczpospolita”.

Tego można uniknąć

Gazeta podaje, że z doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że jedną z przyczyn niebezpiecznych wypadków jest brak odpowiedniego przeszkolenia pracownika. "W latach 2016-2018 inspektorzy stwierdzili, że bezpośrednią przyczyną prawie 1200 wypadków zbadanych przez PIP, w których poszkodowanych zostało 1270 osób, w tym 480 doznało ciężkich obrażeń, a 173 poniosły śmierć, był brak szkolenia lub odpowiednich kwalifikacji u pracownika. Zdaniem PIP, gdyby pracodawcy sumiennie wykonali obowiązki szkolenia pracowników, nie doszłoby przynajmniej do części tych zdarzeń" - czytamy w gazecie.

Najgorzej w budowlance i przetwórstwie

“Rp” podaje ,że PIP najwięcej nieprawidłowości odkrył w branży budowlanej i przetwórstwa przemysłowego. "Nieprawidłowo przeszkoleni pracownicy najczęściej doznają obrażeń ciała w wyniku upadku z dużej wysokości lub utraty kontroli nad obsługiwaną maszyną. Sporo wypadków polegających na upuszczeniu czynnika materialnego na pracownika spowodowały osoby, które z powodu braku przeszkolenia nieprawidłowo zorganizowały sobie stanowisko pracy na wysokości. Co ważne, najczęściej poszkodowanymi w takich wypadkach są osoby młode, na początku kariery zawodowej, w wieku 20-29 lat" - informuje “Rzeczpospolita”.

Nowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle choryNowe przepisy L4 zaciągną cię do pracy. Nawet gdy jesteś przewlekle choryCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dostała przelew od byłego, gdy zobaczyła jego tytuł, popłakała się
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  4. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  5. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News