zmiany w płatnościach kartą
Autor Paulina Musianek - 10 Lipca 2019

Już niedługo będziemy musieli wprowadzać PIN nawet przy płatnościach poniżej 50 zł

Wygodne płatności zbliżeniowe ulegną zmianom. Unia Europejska chce zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z karty płatniczej.

Posiadacze kart płatniczych będą musieli częściej podawać kod PIN płacąc za swoje zakupy, nawet jeśli korzystają z transakcji zbliżeniowych poniżej 50 zł.

Piąta transakcja z PIN-em

Polacy są w czołówce europejskich narodów, które najczęściej płacą bezgotówkowo. Bez wątpienia powodem tego jest wygoda korzystania z transakcji zbliżeniowych. Unia jednak chce zadbać o bezpieczeństwo bezgotówkowych płatności i wprowadza limit liczby i kwoty transakcji zbliżeniowych. Jak pisze Bankier, od 14 września banki muszą dostosować swoje systemy do nowej dyrektywy europejskiej o usługach płatniczych. Dyrektywa PSD2 (Payment Services Directive 2) zakłada konieczność podawania kodu PIN po dokonaniu 5 transakcji zbliżeniowych. Po wprowadzeniu kodu limit ten będzie "resetowany" i możliwe będzie dokonanie kolejnych 5 płatności kartą bez wpisywania PINu do terminala. Limit jednorazowej wartości transakcji to 50 euro, a suma następujących po sobie transakcji zbliżeniowych bez PIN nie może przekroczyć 50 euro. Do tej kwoty nie będą się wliczać płatności na autostradach i strefach płatnego parkowania.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

Zwiększenie limitu płatności zbliżeniowych do 100 zł oddala się w czasie

Już od dłuższego czasu mówiono o podwyższeniu limitu płatności zbliżeniowych do 100 zł już w III kwartale 2019 r. Zmiany związane z wdrożeniem nowych przepisów dla kart zbliżeniowych sprawiły, że banki postanowiły przesunąć ten termin, aby dać ludziom czas na przyzwyczajenie się do unijnej dyrektywy. Jak pisze Bankier, nieoficjalnie mówi się, że realnym terminem podniesienia kwoty do 100 zł bez PIN-u może być dopiero II kwartał 2020 r.

Operatorzy długo już walczą podniesienie tego limitu. Według ekonomistów, średnia wartość transakcji zbliżeniowych już dawno przekroczyła 50 zł. Biorąc pod uwagę postępującą inflację, w obecnych realiach kwota 50 zł jest po prostu zbyt niska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  4. Bali będzie odsyłać żebrzących turystów z zachodu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News