pies-pixabay-YamaBSM
Obraz Yama Zsuzsanna Márkus z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 31 Marca 2020

Wielu właścicieli psów popełnia jeden błąd w celu ochrony przed epidemią. Popularna praktyka zagraża ich zdrowiu

Pies nie może przenosić koronawirusa. Ani się nim zakazić. I choć naukowcy zapewniają o tym już od pewnego czasu, nie brakuje osób, które wciąż mają wątpliwości w tej kwestii. I to na tyle duże, że stosują niebezpieczne środki do czyszczenia w celu dezynfekcji zwierzęcia.

Pies nie przenosi koronawirusa

Nie ma żadnych naukowych doniesień potwierdzających plotki (tak trzeba to nazywać), że pies czy kot mogą przenosić koronawirusa. Nie mogą też się nim zarazić od człowieka. Jednak w obliczu epidemii ludzie zaczęli stosować radykalne środki higieny wobec swoich pupili. Jak podaje Radio ZET, niektórzy postanowili czyścić łapy psa wybielaczem.

Z ostatniej chwili: Nie żyje pracownik ministerstwa sprawiedliwości. Miał koronawirusaZ ostatniej chwili: Nie żyje pracownik ministerstwa sprawiedliwości. Miał koronawirusaCzytaj dalej

Na jednym z portali społecznościowych pojawiły się zdjęcia, które pokazują konsekwencje, jakie ponosi pies po tak nieodpowiedzialnej decyzji swoich opiekunów. Niestety, takie sytuacje biorą się z braku wiedzy na temat epidemii i możliwych dróg zakażenia. Właściciele psów powinni wiedzieć, że opuszki łap psów są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Nieprawidłowa pielęgnacja tych części łap może skończyć się obrażeniami i infekcją. Ale nie będzie to infekcja wywołana przez koronawirusa.

Lekarze: pies nie zaraża ani nie przenosi wirusa

O tym, że pies nie może się zarazić koronawirusem, mówiła w rozmowie z “Rzeczpospolitą” prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalistka stwierdziła, że pies przynosi sporo brudów, więc warto mu myć łapy, ale nie można siać paniki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

- Mówi się o tym, że wirus przekroczył granicę międzygatunkową i jest odzwierzęcy. Ktoś mógł zjeść niedogotowanego nietoperza. Dużo jest spekulacji na ten temat. Wirus może się przenieść ze zwierzęcia na człowieka, ale odwrotnej możliwości nie ma. Warto o tym pamiętać, psy i koty się od nas nie zarażą - mówi na łamach “Rz” ekspertka.

Oficjalnie: są nowe, ważne zmiany w godzinach pracy i nie tylko. Wielu się nie spodobająOficjalnie: są nowe, ważne zmiany w godzinach pracy i nie tylko. Wielu się nie spodobająCzytaj dalej

Także lekarka weterynarii Dorota Sumińska uspokajała na antenie TVN24 i zapewniała, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że pies może zarażać koronawirusem. Specjalistka podkreślała natomiast zbawienny wpływ psa na układ odpornościowy człowieka.

WHO: pies nie stanowi zagrożenia

Przypomnijmy jeszcze oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia: "Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta czy zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Takie czynności chronią nas przed innymi patogenami niebezpiecznymi dla zdrowia".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  3. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. 22 mln użytkowników telefonów w Chinach mniej. Media dostrzegły związek z pandemią
Orlen przekazał 2 wiadomości ws. ich płynu do dezynfekcji rąk. Jedną dobrą, a drugą bardzo złąOrlen przekazał 2 wiadomości ws. ich płynu do dezynfekcji rąk. Jedną dobrą, a drugą bardzo złąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News