Kolejki już nie tylko za papierem czy ryżem, ale też... psem
Marek BAZAK/East News
Autor Radosław Święcki - 6 Grudnia 2020

Polacy ustawiają się w kolejkach po jeden zakup. Chcą lepiej przetrwać lockdown

W ostatnim czasie pisaliśmy o kolejkach po papier toaletowy czy ryż. Tymczasem okazuje się, że w okresie pandemii Polacy masowo zaczęli kupować również zwierzęta domowe. Eksperci tłumaczą ten stan rzeczy faktem, iż w związku z obecną sytuacją mamy więcej czasu na zajęcie się pupilami a z drugiej strony chcemy mieć pretekst do wyjścia na świeże powietrze. Wzrost zainteresowania psami i kotami przełożył się na znaczący wzrost ich cen. Za czworonoga w hodowli trzeba zapłacić nawet 20 tys. zł.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Dlaczego Polacy zainteresowali się zakupem zwierząt domowych w trakcie pandemii
 • Czego w związku z tym zjawiskiem obawiają się eksperci
 • Ile trzeba zapłacić za kota bengalskiego

Kolejka po psa

W ostatnim czasie w związku z pandemią koronawirusa pisaliśmy głównie o kolejkach za papierem toaletowym czy ryżem. Okazuje się jednak, że w tym trudnym okresie zainteresowania Polaków budzą nie tylko przedmioty codziennego użytku czy jedzenie.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

Serwis Money.pl pisze o zaskakujący odkryciu ekonomistów mBanku. Zauważyli oni w danych Głównego Urzędu Statystycznego znaczący wzrost cen...zwierząt domowych. Okazuje się, że tylko przez ostatnie miesiące ceny psów czy kotów poszły w górę o prawie jedną trzecią. Portal przywołuje opinię jednej z czytelniczek, która interesowała sie zakupem labradorów i buldogów francuskich na początku roku, a więc przed pandemią. Udało jej się wówczas znaleźć hodowlę z cenami kształtującymi się na poziomie od 2500 do 3000 zł za szczeniaka, podczas gdy teraz w tym samym miejscu ceny te wynoszą ok. 4000-4500 zł.

Z doniesień portalu wynika, że to i tak stosunkowo niska cena, gdyż w niektórych miejscach szczeniaki kosztują tyle co kilkuletni samochód. Przywołane dane wskazują, że w niektórych serwisach aukcyjnych pojawiły się oferty szpiców miniaturowych (tzw. pomeranianów) za 15 tys. złotych. Więcej, bo 20 tys. zł trzeba zapłacić za owczarki niemieckie długowłose czy środkowoazjatyckie. Nieco mniej, bo 10 tys. kosztuje buldog francuski.

Tak wysokie ceny to wynik znaczącego wzrostu zainteresowania zakupem psów wśród Polaków, jaki notuje się od okresu pandemii.

Od wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęOd wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęCzytaj dalej

- Szczególnie w pierwszych miesiącach pandemii słyszeliśmy o tym, że wiele schronisk praktycznie pustoszało, a hodowle przeżywały prawdziwe oblężenie - mówi w rozmowie z Money.pl Beata Leszczyńska, prezes Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE.

Dlaczego właśnie w tym trudnym okresie Polacy zainteresowali się zakupem czworonogów? Zdaniem Leszczyńskiej to wynik tego, że w związku z rządowymi restrykcjami duża część z nas więcej czasu spędza w domu, dzięki czemu ma możliwość poświęcenia więcej niż zwykle czasu pupilom. Ponadto wiele osób ma dzięki temu pretekst, by wyjść z domu na spacer (warto tu przypomnieć, że podczas wiosennych najostrzejszych ograniczeń wyjście z psem było jednym z nielicznych wyjątków, które pozwalały nam na wyjście z domu).

Szefowa Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE zwraca uwagę, że patrząc na zainteresowanie domowymi zwierzętami z socjologicznego punktu widzenia, można powiedzieć, iż zadziałał mechanizm zwiększonej wrażliwości.

- Ludzie poczuli w tym trudnym czasie chęć pomocy innym, w tym również zwierzętom – mówi Leszczyńska.

Santander zamyka aż 1000 oddziałów w swoim mateczniku. Do zwolnienia 4 tys. ludziSantander zamyka aż 1000 oddziałów w swoim mateczniku. Do zwolnienia 4 tys. ludziCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Rydzyk już się nie wywinie. Jest deklaracja Sekielskiego
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

14 tys. zł za kota bengalskiego

Pisaliśmy o wysokich cenach psów, tymczasem okazuje się, że niemało trzeba również zapłacić za koty. Szedowa Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE przywołuje opinie znajomego, który przemierza się do zakupu kota bengalskiego i jak się okazuje kosztuje on aż 14 tys. zł.

Leszczyńska obawia się jednak o to co wydarzy się po pandemii koronawirusa. Nie można wykluczyć bowiem przykrego scenariusza, że gdy wróci normalność cześć zwierząt wróci do schronisk. Już ostatnie tygodnie jak wskazuje ekspertka pokazały, że zainteresowanie pupilami jest mniejsze.

Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoStary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. O 17 znów zablokują ulice Warszawy. Protest, jakiego jeszcze nie było
 2. Kiedy dzieci wrócą do szkół? Minister Zdrowia podał możliwy termin
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Floyd Mayweather wraca na ring. Nie do wiary, z kim się zmierzy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News