przejscie-dla-pieszych-pixabay-Janitors
pixabay/Janitors
Autor Komunikaty prasowe - 21 Lutego 2020

Pierwszeństwo pieszego na pasach wcale nie takie pewne. Zmiana przepisów jeszcze w tym roku

Pierwszeństwo pieszych usankcjonowane nowymi przepisami? Warszawski Zarząd Dróg Miejskich lobbuje za zmianami, które miałyby pozwolić by pierwszeństwo miała osoba wchodząca na "zebrę", a nie tylko ta, która już się na niej znajduje. Dodatkowym pomysłem jest zabranie prawa jazdy osobie, która wyprzedza tuż przed przejściem dla pieszych lub wymija pojazd ustępujący pierwszeństwa pieszemu.

Pierwszeństwo zdaniem ZDM przede wszystkim dla pieszych

Jak informuje portal gazeta.pl swoje pomysły do projektu o zmianach w przepisach drogowych zgłasza Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Chciałby on by w nowych przepisach, które będą obowiązywać prawdopodobnie od lipca znalazły się zapisy korzystne dla osób przekraczających jezdnie. Jednym z nich jest pierwszeństwo pieszego w momencie gdy zbliża się on do pasów i zamierza z nich skorzystać. Inny zapis na rzecz pieszych, to ten o zniesieniu zakazu wchodzenia przed nadjeżdżający pojazd. Należałoby też dodatkowo według ZDM doprecyzować pierwszeństwo pieszych na ścieżkach rowerowych. Kary za omijanie pojazdu, który "przepuszcza" pieszego również powinny zostać usankcjonowane.

Wielki ubezpieczyciel stracił dane wielu klientów. Mogły zniknąć także informacje o tobieWielki ubezpieczyciel stracił dane wielu klientów. Mogły zniknąć także informacje o tobieCzytaj dalej

Proponowane zmiany przez ZDM:

  • Nadanie pierwszeństwa pieszym nie tylko na przejściu, ale też wchodzącym na przejście (oprócz przejść przez torowisko).
  • Doprecyzowanie pierwszeństwa pieszych również na drogach dla rowerów.
  • Wykreślenie zakazu wchodzenia na przejście dla pieszych przed jadący pojazd (pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność).
  • Zatrzymanie prawa jazdy kierowcom za „omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu” oraz „wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi”.
TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]TOP 10 najdroższych polskich filmów. Budżety, które przyprawiają o zawrót głowy [GALERIA]Czytaj dalej

Te propozycje zostały przesłane przez dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Łukasza Puchalskiego do Ministerstwa Infrastruktury. Uzasadnił on też zmiany statystykami dotyczącymi potrąceń.

"W 2018 roku na przejściach zginęło o 4,4 proc. więcej osób niż rok wcześniej i aż o 15,9 proc. więcej niż w 2015 roku. Jest to więc jeden z najpoważniejszych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w całej Polsce. Dlatego w naszej opinii zmiany legislacyjne są niezbędnym uzupełnieniem wprowadzanych zmian w infrastrukturze drogowej i mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych. Uwagi, które złożyliśmy, mają też na celu zapewnienie najwyższej jakości przygotowywanych przepisów, aby ich późniejsza interpretacja mogła być jednoznaczna dla służb kontrolnych i sądów" - podkreśla w uzasadnieniu Puchalski.

W obecnym projekcie znajduje się zapis, że pieszy ma zachować ostrożność przy przejściu przez jezdnie i dokonywać tego w miejscach do tego wyznaczonych, czyli na pasach. Jeżeli znajduje się już na "zebrze", to on będzie miał pierwszeństwo. Kolejny zapis ma regulować ostrożne poruszanie się pojazdem w okolicach przejść dla pieszych by nie narazić na niebezpieczeństwo osoby wchodzącej na przejście dla pieszych lub już na nim się znajdującej.

We wcześniejszych zapowiedziach dotyczących zmian przepisów o ruchu drogowym z ust polityków miały padać propozycję by pierwszeństwo miał też pieszy, który wyrazi zamiar wejścia na pasy. Jednak w projekcie, który ujrzał niedawno światło dzienne nie ma wzmianki, by takie pierwszeństwo pieszemu miało przysługiwać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. GIS ostrzega przed popularną przyprawą. Może zawierać niebezpieczną dla zdrowia bakterię
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Gigantyczny chaos za granicą. Są ofiary śmiertelne, 100 osób rannych, 200 zniszczonych samochodów
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News