Czy pierwsza dama powinna otrzymywać wynagrodzenie?
Wikimedia/The White House
Autor Radosław Święcki - 5 Czerwca 2020

Pierwsza dama wciąż bez wynagrodzenia. Czy żona prezydenta powinna otrzymywać pensję?

Pierwsza dama z pensją czy bez? Polacy są w tej sprawie podzieleni, a parlamentarzyści niespecjalnie się palą do uregulowania tej kwestii. Co ciekawe, pomysł ten nie budzi entuzjazmu nawet Pałacu Prezydenckiego.

Pierwsza dama z pensją?

Czy pierwsza dama powinna otrzymywać wynagrodzenie? Dyskusje w tej sprawie toczą się od wielu lat, a zawsze gdy powracają opinia publiczna patrzy na tę kwestie przez pryzmat aktualnej małżonki prezydenta. Przeciwnicy przyznania pensji pierwszej damy wskazują, że Agata Kornhauser-Duda praktycznie nie jest obecna w przestrzeni publicznej, bo od blisko pięciu lat nie zabrała głosu w żadnej istotnej kwestii. Z drugiej jednak strony, to że obecna pierwsza dama nie zabiera głosu, nie oznacza, że nic nie robi, bo chociażby towarzyszy prezydentowi podczas spotkań z zagranicznymi partnerami. Czołowym argumentem podnoszonym przez zwolenników wynagrodzenia dla małżonki głowy państwa jest to, że nie może ona podejmować żadnej aktywności zawodowej, a tym samym zarabiać.

Opinia Polaków w tej kwestii - jak pokazuje przywołany przez „Dziennik Gazetę Prawną” sondaż CBOS z początku ubiegłego roku – jest podzielona. 49 proc. ankietowanych respondentów uważa, że pierwsza dama nie powinna otrzymywać wynagrodzenia, zaś 40 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania.

Przesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądPrzesyłkę do ciebie porzuci listonosz, ale problem będzie twój. A czasami grozi nawet sądCzytaj dalej

Blisko uregulowania kwestii zarobków pierwszej damy byliśmy w parlamencie poprzedniej kadencji (2015-2019). Dziennik „Rzeczpospolita” przypomina, że latem 2016 roku pojawił się w parlamencie projekt dotyczący podwyższenia zarobków prezydenta, członków rządu, parlamentarzystów, a także wprowadzenia wynagrodzenia dla pierwszej damy. Według projektu małżonka prezydenta miała otrzymywać pensję w wysokości ok. 13 tys. zł brutto miesięcznie. Pod wpływem krytyki opinii publicznej projekt został wycofany, choć warto tu zaznaczyć, że gniew Polaków budziły przede wszystkim podwyżki dla posłów, zaś kwestia uposażenia pierwszej damy nie budziła większych kontrowersji.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jarosław Jakimowicz wpadł w szał na antenie. W emocjach wykrzyczał homofobiczne hasła

Pomysł wrócił na przełomie 2018 i 2019 roku, gdy petycję w tej sprawie wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego Polski Instytut Praw Głuchych. Zdaniem przedstawicieli Instytutu Agata Kornhauser-Duda „niewątpliwie jest jedną z kobiet najbardziej zapracowanych w kraju", a jej „ogromna aktywność" wymaga wielu wyrzeczeń, takich jak porzucenie pracy zawodowej, stąd apel organizacji o przyznanie pensji pierwszej damie.

Kancelaria szefa rządu – jak przypomina „Rzeczpospolita” - przesłała petycję do Sejmu. Po pierwszych zachęcających opiniach posłów PiS, wydawało się, że jest szansa na realizację postulatu, a ostatecznie utkwił on w sejmowej zamrażarce. Powód? Partia rządząca uznała, że w przededniu wyborów parlamentarnych pomysł ten może rozdrażnić Polaków. Pojawiły się również głosy, że entuzjastą tego rozwiązania nie jest Pałac Prezydencki, z podobnych powodów, co PiS.

Lepiej przygotuj się na spore kłopoty z dostępem do pieniędzy. Aż 6 największych banków ostrzega klientówLepiej przygotuj się na spore kłopoty z dostępem do pieniędzy. Aż 6 największych banków ostrzega klientówCzytaj dalej

Prezydent sceptyczny

Dziennik przywołuje opinie w tej sprawie Andrzeja Dudy, jaką wyraził w rozmowie z Wirtualną Polską. – Moja żona nie oczekuje pensji, może sprawować funkcję honorowo, w pełni pro publico bono – powiedział prezydent, zaznaczając jednak, że nie jest sprawiedliwe, że co miesiąc musi płacić 1,1 tys. zł na składki ZUS swojej żony.

Postawmy jeszcze raz pytanie – czy pierwsza dama powinna otrzymywać wynagrodzenie? Czy dobrze jest jak jest, czy może warto obecną sytuację zmienić? Z pewnością nie warto patrzeć na tę kwestię jedynie przez pryzmat obecnej pierwszej damy. Dziś jest nią Agata Kornhauser-Duda, za dwa miesiące może być to Małgorzata Trzaskowska bądź Paulina Kosiniak-Kamysz. Pierwsze damy zmieniają się co pięć lat (wyjątkiem jak na razie pozostaje Jolanta Kwaśniewska), problem pozostaje od lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Autobus rozerwał się podczas jazdy. Jedna osoba trafiła do szpitala
  2. Mężczyzna dostał rachunek za leczenie koronawirusa. Gdy zobaczył kwotę, zamurowało go
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata

TOP 10 najcenniejszych polskich gwiazd. Ile są warci nasi rodzimi celebryci?TOP 10 najcenniejszych polskich gwiazd. Ile są warci nasi rodzimi celebryci?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News