fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 24.05.2018. n/z Pieniadze euro i polskie.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 8 Grudnia 2020

Ogromne pieniądze z UE. W 7 lat 98 mld zł dla samorządów

Pieniądze z Unii Europejskiej stanowią dla Polski jeden z fundamentalnych bodźców umożliwiających dynamiczny rozwój kraju. Przez lata nazywana buforem między Niemcami, a Rosją, Polska rozwijała się w bardzo szybkim tempie dzięki funduszom. W ciągu 7 lat zgarnęliśmy, aż 98 mld zł dla samych samorządów. Czy jest szansa na utrzymanie tego trendu?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • W jaki sposób pieniądze z UE pomagają polskim samorządom
 • Jaki procent budżetów inwestycyjnych stanowiły środki Wspólnoty
 • Jakie mogą być konsekwencje polskiego weta dla budżetu UE

Pieniądze z UE płyną jak manna z nieba

Polska jako kraj przystępujący do Unii Europejskiej budziła ogromne nadzieje w sercach pozostałych. Wszystko za sprawą tego, że byliśmy nie tylko demokracją, której udało wyrwać się spod wpływu bloku komunistycznego, ale także ambitnym państwem żądnym rozwoju. Dzięki tym czynnikom, ale także sprawnie prowadzonej polityce unijnej, do Polski pieniądze sypały się niczym manna z nieba.

ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

Pieniądze z Unii Europejskiej pomagają przede wszystkim jednostkom samorządowym, których jest 2808 w kraju i tylko jedna z nich nie skorzystała ze wsparcia finansowego. Najbogatsza w Polsce gmina Kleszczów utrzymuje się z podatków płaconych przez elektrownię Bełchatów oraz kopalnię węgla brunatnego - przypomina Polsat News.

W latach 2014-2020 do polskich samorządów spłynęło, aż 98 mld zł. Co więcej, to właśnie jednostki samorządowe wykonały 20 tys. projektów unijnych, z których 80 proc. to nowe inwestycje. Szacowana wartość inwestycji to 113 mld zł.

- Z naszych obliczeń wynika, że projekty dofinansowane z UE stanowiły 36 proc. wartości wszystkich inwestycji. Warto zaznaczyć, że braliśmy pod uwagę jedynie dotacje, które bezpośrednio przeszły przez budżety samorządów. Nasze podsumowanie nie obejmuje jednostek organizacyjnych o osobnych budżetach, takich jak spółki komunalne, czy instytucje kultury - mówi w rozmowie z Polsat News Mariusz Gołaszewski, prezes Aesco Group, ekspert od finansów samorządów.

Rząd będzie wiedział o każdym twoim groszu. Dla opornych przygotowane niebotyczne karyRząd będzie wiedział o każdym twoim groszu. Dla opornych przygotowane niebotyczne karyCzytaj dalej

Najdroższą inwestycją ze wszystkich była budowa metra w stolicy, ponieważ na ten cel otrzymaliśmy, aż 3,8 mld zł. Kolejną pokaźną budową był tunel między wyspami Wolin i Uznam - UE przekazała na to 776 mln zł.

Pieniądze czy mam szansę je stracić?

Unia Europejska w przypadku 57 samorządów sfinansowała ponad 50 proc. inwestycji, natomiast samorządy wojewódzkie pokryły 47 proc. z nich. Rekordzistą pod względem jest jest woj. podlaskie, gdzie pieniądze z UE stanowiły 58 proc. budżetu inwestycyjnego.

Z kolei wśród gmin rekordzistą okazało się Górowo Iławeckie na Warmii i Mazurach. Gmina otrzymała 19,5 mln zł z budżetu Unii Europejskiej stanowiących, aż 73 proc. całego budżetu. Królem wśród powiatów jest powiat przasnyski - pieniądze unijne stanowiły 50 proc. całego budżetu.

Czternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzternastej emerytury nie będzie? Minister poleciła co innego, projektu na razie nie maCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Strasburger jest zażenowany wysokością swojej emerytury. Ostre słowa
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

- W związku z kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię, sytuacja finansowa wielu samorządów znacznie się pogorszy. Z naszych analiz wynika, że jeszcze w tym roku 90 samorządom grozi utrata płynności budżetowej na pokrycie bieżących wydatków, a w 2021 roku następne 45 samorządów może mieć problemy z obsługą już istniejącego zadłużenia. To oznacza także zmniejszenie zdolności kredytowej. W tej sytuacji odcięcie się od unijnych pieniędzy dla wielu samorządów może być gwoździem do trumny- ocenia ekspert.

Pieniądze płynące ze wspólnoty to ogromna szansa dla małych jednostek terytorialnych, jednakże w związku z obecną polityką naszego rządu możemy zostać na lodzie. Na ten moment nie jest wiadome czy rząd podtrzyma swoje weto, a szczyt w sprawie budżetu zaczyna się już w czwartek.

Zapowiedzi Morawieckiego mogą przerazić. Premier mówi o potężnym uderzeniu po pandemiiZapowiedzi Morawieckiego mogą przerazić. Premier mówi o potężnym uderzeniu po pandemiiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Strajk Kobiet podał miejsce protestów. Zaczął się paraliż
 2. Szczepionka na COVID-19 testowana również na dzieciach. Nagła zmiana planów
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Trwa zmasowana obława. 20-latek porwał dziecko i dopuścił się najgorszego
 7. Piotr Żyła straszy Polaków. "Pojawiły się objawy" (FOTO)
IKEA całkowicie zmienia strategię. Jedną rzecz zrobili po 70 latachIKEA całkowicie zmienia strategię. Jedną rzecz zrobili po 70 latachCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News