Pieniądze dla bezrobotnych
Pixabay/gosiak1980
Autor Maria Glinka - 7 Lipca 2020

Strumień pieniędzy popłynie do 66,2 tys. Polaków. Też możesz się załapać

Dodatkowe pieniądze czekają na Polaków, którzy stracili pracę z powodu pandemii. Po dodatek solidarnościowy zgłosiło się już ponad 66 tys. bezrobotnych. Kto może ubiegać się o zastrzyk pieniędzy w trudnych czasach koronawirusa?

Pieniądze dla osób dotkniętych przez pandemię

Z najnowszych wyliczeń ZUS wynika, że wpłynęło już 75,3 tys. wniosków o pieniądze w ramach dodatku solidarnościowego. Na ten moment wypłacono 66,2 tys. dopłat. Zdaniem Moniki Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan "jak na tak krótki czas jest to duża liczba wniosków, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że od marca przybyło ok. 110 tys. osób bez pracy". Tym bardziej, że prezydencka inicjatywa w postaci dodatku solidarnościowego nie była tak nagłaśniana jak rządowe tarcze antykryzysowe.

Zabytkowe samochody pod inwestycje. Nawet nie wiesz, ile możesz na nich zarobićZabytkowe samochody pod inwestycje. Nawet nie wiesz, ile możesz na nich zarobićCzytaj dalej

Analizy przeprowadzone przez ZUS wskazują, że 58 proc. wszystkich wnioskodawców stanowią kobiety. Jak dotąd najczęściej o dodatkowe pieniądze aplikowały osoby między 26 a 35 rokiem życia (33,3 proc.). Tuż za nimi uplasowali się bezrobotni z przedziału wiekowego 36-45 lat (24,7 proc.). Wskazuje to na trend zwalniania w pierwszej kolejności osób z krótszym stażem pracy bądź tych pracujących w oparciu o umowy na czas określony, których przez koronakryzys nie przedłużono - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Duże pieniądze, ale nie dla wszystkich

Zdobycie pieniędzy może stanowić utrudnienie dla niektórych bezrobotnych z uwagi na fakt, że wnioski o dodatek solidarnościowy można składać wyłącznie przez Internet. Jednak w związku z okresem wypowiedzenia umów o pracę Fedorczuk prognozuje, że liczba aplikacji o pieniądze z całą pewnością wzrośnie na przestrzeni najbliższych tygodni.

Już nie tylko pouczenie, a mandat do 500 zł. Wjazd bez uprawnienia do jednej ze stref może słono kosztowaćJuż nie tylko pouczenie, a mandat do 500 zł. Wjazd bez uprawnienia do jednej ze stref może słono kosztowaćCzytaj dalej

Jednak osoby, które dopiero otrzymają uprawnienia do aplikowania o dodatek solidarnościowy, będą mogły z niego korzystać w ograniczonym zakresie. Wszystko dlatego, że regulacje zezwalają na pobranie pieniędzy dopiero od miesiąca, w którym złożono wniosek. Każdy pracownik, którego okres wypowiedzenia zakończy się po wakacjach nie otrzyma pieniędzy, ponieważ przyznawanie dodatku solidarnościowego jest przewidziane wyłącznie przez trzy miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień).

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Mamy oficjalne potwierdzenie
2. Szefowa ZUS z zaskakującą informacją dla seniorów. Klasyczna forma emerytur i zasiłków zniknie?
3. Gwiazda Pytanie na śniadanie z dnia na dzień straciła pracę. Jest niespodziewany komentarz, może namieszać

Zasady ubiegania się o pieniądze w ramach dodatku solidarnościowego

Dodatek solidarności to wsparcie dla bezrobotnych, którzy stracili pracę po 15 marca 2020 r. i przepracowali na etacie co najmniej 60 dni w tym roku i podlegali z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Wysokość dopłaty to 1400 zł każdego miesiąca. O pieniądze można wnioskować na trzy miesiące - od 1 czerwca do 31 sierpnia. Jeżeli bezrobotny zaaplikował o wsparcie np. dopiero w lipcu to otrzyma pieniądze tylko za lipiec oraz sierpień.

Co więcej, o dodatek solidarnościowy mogą starać się także osoby zarejestrowane jako bezrobotne w urzędzie pracy. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek o przyznanie dopłaty to automatycznie zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Arkadiusz Milik przyjechał na zgrupowanie luksusowym autem. Ten potwór waży 2,5 tony, cena zwala z nóg
  2. Zginęła cała rodzina. Wielki wybuch na wschodzie Polski. Prawdziwy horror
  3. Owca została sprzedana za astronomiczną cenę. Jest najdroższym w historii przedstawicielem swojego gatunku
  4. Rosną problemy z bonem turystycznym. Nawet 500 tys. osób może być odciętych od pieniędzy, ty także
  5. Wchodzą w życie obostrzenia w wyznaczonych strefach. Wiemy już gdzie i jakie
  6. Spróbujesz raz i poprosisz o dokładkę. Pyszna surówka z buraka i selera
Turyści tłumnie wrócili na plaże. Hiszpania musiała aż je zamknąćTuryści tłumnie wrócili na plaże. Hiszpania musiała aż je zamknąćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News