Piątka Kaczyńskiego
wikimedia, W. Kompała / KPRM
Autor Komunikaty prasowe - 14 Października 2019

PiS już wycofuje się z jednej ze swoich największych obietnic wyborczych

“Piątka Kaczńskiego” to jedna z obietnic wyborczych przedstawiona tydzień temu przez prezesa PIS i Mateusza Morawieckiego, która polegać miała jak powiedzieli: “Ustawy czy programy działania dotyczące m.in. 13. i 14. emerytury, budowy 100 obwodnic czy zmian w małym ZUS-ie zostaną uchwalone w ciągu pierwszych 100 dni po wyborach” - napisał portal Gazeta.next.pl. Już się z tego wycofali.

“Piątka Kaczyńskiego” obietnicą wyborczą

“Piątka Kaczyńskiego” to obietnica wyborcza, którą podczas wspólnej konferencji prasowej z Mateuszem Morawieckim przedstawił prezes PIS. Brzmiała ona następująco: “W ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13. i 14. emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników” - jak można przeczytać na stronie internetowej PIS. Premier doprecyzował, że odnosi się to do pierwszych 100 dni po wyborach.

Obietnica poddana w wątpliwość

“Piątka Kaczyńskiego” miała uwiarygodnić program PIS oraz obietnice partii. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poddał jednak w wątpliwość wprowadzenie w życie założeń “piątki” w przewidzianym terminie. Polityk zapytany o "piątkę na 100 dni" przez Radio ZET powiedział, że w ciągu obiecanych stu dni "zostanie rozpoczęta realizacja całej piątki". Przyznał, że hucznie obwieszczane zaledwie przed tygodniem zapowiedzi nie zostaną wprowadzone w życie w zakładanym czasie, bowiem nie jest to możliwe: “My tego nie mówiliśmy, że [plany z "piątki na 100 dni" - red.] zostaną w ciągu stu dni zrealizowane. Część ustaw pewnie uda się uchwalić, część trafi do Sejmu jako projekty rządowe. Proces legislacyjny ma też swoją dynamikę, więc może się nie udać wszystkich tych projektów uchwalić w ciągu pierwszych stu dni, czyli trzech miesięcy” - zacytował portal Next.gazeta.pl.

Założenia “piątki na 100 dni”

Jak widać nie ma pewności, czy ustawy i programy z “piątki Kaczyńskiego” będą uchwalone w zakładanym czasie. Co dokładnie obiecał PIS? Temat przybliżył serwis Next.gazeta.pl: "Mały ZUS" ma uzależniać składki od najmniejszych przedsiębiorców (z przychodami do 10 tys. zł miesięcznie i dochodami do 6 tys. zł) od poziomu dochodów. Tym samym te osoby nie będą już musiały płacić ryczałtowego ZUS-u, który w 2020 r. wyniesie ok. 1450 zł miesięcznie. Średnia oszczędność ma wynosić 500 zł, ale konkretny sposób wyliczania składek w ramach "małego ZUS-u" jeszcze nie został zaprezentowany”.

Znamy kandydata na marszałka Senatu. Na razie nieoficjalnieZnamy kandydata na marszałka Senatu. Na razie nieoficjalnieCzytaj dalej

“13. i 14. emerytury mają być stałym dodatkiem dla emerytów i rencistów. Trzynastki (w wysokości zapewne emerytury minimalnej, tj. 1200 zł brutto w 2020 r.) mają dostawać już od 2020 r. wszyscy emeryci i renciści. Czternastki miałyby trafiać od 2021 r. do tych emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekracza 120 proc. przeciętnej emerytury (ok. 2900 zł brutto w 2021 r.). W przypadku czternastek program PiS zakłada jednocześnie mechanizm "złotówka za złotówkę". To oznacza, że jeśli ktoś przekroczy próg np. o 100 zł, to również otrzyma czternastkę - jednak nie w pełnej wysokości, ale o 100 zł niższą” - napisał portal.

Pakiet badań kontrolnych ma zostać wprowadzony dla osób, które skończyły 40 lat. Jeśli chodzi o obietnicę budowy co najmniej 100 obwodnic, to polegać ma ona na stworzeniu przeznaczonego na ten cel funduszu i pieniądze z niego przeznaczane byłyby na dofinansowanie inwestycji. Obwodnice miałyby zostać budowane przede wszystkim wokół średnich i mniejszych miast, jednak również bierze się pod uwagę okolice metropolii. Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR przewiduje, że realizacja tego programu miałaby potrwać co najmniej 10 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Hanna Lis ofiarą cyberprzemocy. Mężczyzna wyzywał ją i groził jej śmiercią
  6. Masz w domu banknot o nominale 1$? Dokładnie mu się przypatrz, bo może być warty fortunę
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News