PGNiG i Gazprom zawarły aneks do kontraktu jamalskiego. PGNiG dostanie wysoki zwrot.
https://wikipedia.org/Maciej-Margas
Autor Kamila Jeziorska - 15 Czerwca 2020

PGNiG dostanie olbrzymią kwotę od Gazpromu. Podano już termin wypłaty pieniędzy

PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego. Jednym z głównych ustaleń jest że 1 lipca 2020 r. Gazprom zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot jest został nakazany wyrokiem Trybunału Arbitrażowego.

PGNiG we współpracy z Gazpromem

PGNiG oraz Gazprom na podpisanie kontraktu jamalskiego zdecydowały się długie lata temu. PGNiG przekazało Gazpromowi oświadczenie woli o zakończeniu kontraktu w listopadzie 2019 roku. Kontrakt jamalski wygaśnie w 2022 roku, jednakże zanim to nastąpi, Gazprom będzie musiał wypłacić PGNiG nadpłatę w wysokości 1,5 mld dolarów - podaje forbes.pl. PGNiG poinformowało w poniedziałek, że w aneksie strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego, a wskazanej w wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca 2020 r.

Największe triki supermarketów, abyśmy wydawali więcej. Lepiej miej się na bacznościNajwiększe triki supermarketów, abyśmy wydawali więcej. Lepiej miej się na bacznościCzytaj dalej

Ponadto, uzgodnione zostały także nowe warunki wzajemnego rozliczenia skutków finansowych nowej formuły cenowej. Wyrok Trybunału Arbitrażowego podtrzymuje, że nowa formuła cenowa obowiązuje wstecznie, od 1 listopada 2014 r., stąd konieczność zwrotu przez Gazprom nadpłaconych kwot. W związku z tym, PGNiG dostanie zwrot nadpłaty od Gazpromu w wysokości 1,5 mld dolarów. Termin spłaty ustalono na 1.07.2020 r.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

PGNiG i Gazprom na wojennej ścieżce

PGNiG poinformowało, że aneks z Gazpromem został podpisany 5 czerwca 2020 r. w formie elektronicznej. Do dnia 15 czerwca obie spółki, PGNiG i Gazprom złożyły podpisy i dokonały wymiany oryginałów. Według prawa europejskiego, publikacja informacji o zawarciu aneksu musiała być opóźniona do momentu podpisania i wymiany pomiędzy stronami oryginałów. PGNiG podkreśliło, że w przyszłości istnieje opcja zmian cen gazu podanych w kontrakcie. Ceny mogą być zmienione wstecz pod warunkiem wystąpienia dwóch okoliczności.

Nowe stawki VAT od 1 lipca. Wiemy już, co potanieje, ale także i co będzie droższeNowe stawki VAT od 1 lipca. Wiemy już, co potanieje, ale także i co będzie droższeCzytaj dalej

PGNiG wskazuje, że jako pierwszą okoliczność podaje się wniosek złożony przez spółkę o renegocjację ceny kontraktowej o 1 listopada 2017 r., o którym spółka poinformowała jeszcze tego samego roku. Drugą i jednocześnie ostatnią okolicznością, która może doprowadzić do zmiany jest wniosek o renegocjację ceny kontraktowej przez Gazprom pod koniec 2017 r. - podaje forbes.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Profesor Horban ostrzega. Epidemia powróci jesienią, musimy być dobrze przygotowani
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News