PGG z konkretnymi postulatami
PIOTR GAJEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 15 Lutego 2021

Katastrofalna sytuacja PGG, pieniędzy na pensje może zabraknąć

Związkowcy walczą o przyspieszenie prac nad umową społeczną dla górników. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej ”S” ocenił, że dramatyczną sytuację Polskiej Grupy Górniczej może uratować dopiero rozpoczęcie prenotyfikacji umowy w KE, co umożliwi PFR udzielenie pomocy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego istnieje ryzyko protestu załogi PGG
  • Na jakim etapie jest umowa społeczna o transformacji górnictwa
  • Jaie są postulaty umowy społecznej

Górnicy w tarapatach

W piątek na antenie regionalnego Radia Piekary Kolorz mówił, że największa górnicza spółka może nie zgromadzić wystarczających środków na wypłatę wynagrodzeń za kwiecień (do wypłaty 10 maja). To oznaczałoby nieunikniony protest załogi PGG. Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności utrzymuje, że umowa społeczna powinna być zawarta najdalej w marcu.

„Nie będzie już potem chyba żadnych terminów […] - potem to będzie zadyma, bo PGG […] nie będzie miała pieniędzy na wynagrodzenia. Kwiecień to będzie ostatnia wypłata. No i jak ludzie 10 maja nie dostaną pieniędzy, to wtedy nie będą słuchać […] tylko się po prostu wkurzą i wyjdą na ulice” - mówił cytowany przez PAP Kolorz w porannej rozmowie w Radiu Piekary i przypomniał, że dla PGG najważniejsze jest teraz otrzymanie wnioskowanej pomocy z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm.

Kolorz jest jednak zdania, że jej udzielenie jest uzależnione od zawarcia umowy społecznej o transformacji górnictwa oraz formalnego rozpoczęcia prenotyfikacji tego dokumentu w Komisji Europejskiej.

„Umowa społeczna ma z tym wiele wspólnego, ponieważ PFR musi mieć przynajmniej jakiś zarys biznesplanu dla PGG. Jeżeli po tej umowie społecznej rząd RP zacznie oficjalne rozmowy prenotyfikacyjne, a potem notyfikacyjne, to na bazie tego dokumentu, gdzie będzie opisany element subsydiowania do bieżącej produkcji, wygaszania kopalń, PFR będzie mógł udzielić pomocy dla PGG w wysokości 1 mld zł” - tłumaczył, zwracając uwagę, że pomoc udzielona z ramienia tarczy antykryzysowej tylko w części jest bezzwrotna.

„Teraz musimy przyspieszać (prace nad umową społeczną – PAP), bo mamy w dramatycznej sytuacji Polską Grupę Górniczą, która nie jest w stanie wyjść z kryzysu bez pomocy publicznej, i która nie jest w stanie w ogóle funkcjonować […] bez ustalenia systemu subsydiowania. Na tej bazie PGG dostanie pomoc z PFR i może spokojnie umierać przez 28 lat [do zamknięcia ostatniej kopalni w 2049 r. – PAP]” - mówił cytowany przez Polską Agencję Prasową związkowiec.

Kolorz przypomniał też, że w ubiegły wtorek, podczas ostatniej rundy rozmów o umowie społecznej, związkowcy zostali zapewnieni, że przyjęta niedawno przez rząd Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. to dokument otwarty i jest tam miejsce na dopisanie ustaleń zawartych w umowie społecznej – m.in. inwestycje w niskoemisyjne technologie węglowe, które według Kolorza umożliwiłyby zagospodarowanie ok. 14 mln ton węgla.

Konkretne postulaty

Przewodniczący regionalnej “S” twierdzi, że do tej pory przedstawiciele rządu nie określili kwestionowanych elementów w związkowym projekcie umowy społecznej. Na tę chwilę rozmowy toczą się w formule roboczej. Związkowcy są sceptyczni wobec powoływania kolejnych zespołów, by te omawiały poszczególne części umowy. Członkowie związku nalegają też, by do rozmów o transformacji regionu włączyły się również samorządy gmin górniczych.

Strona społeczna wyraźnie życzyłaby sobie, by w umowie znalazły się konkretne gwarancje finansowania transformacji, m.in. zobowiązanie do uchwalenia ustawy powołującej Śląski Fundusz Rozwoju, a także przeznaczenie odpowiedniej puli środków unijnych, m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz Funduszu Odbudowy na transformację regionu.

Kolorz wyraził też nadzieję, że KE zaakceptuje program odchodzenia od węgla zaproponowany przez Polskę.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News