Prezes Pfizera sprzedał akcje w dniu ogłoszenia szczepionki
eastnews/FrankHoemann/SVEN SIMON
Autor Radosław Święcki - 16 Listopada 2020

Prezes Pfizera sprzedał swoje akcje tuż po ogłoszeniu szczepionki. W przypadek mało kto chyba wierzy

Prezes Pfizera Albert Bourla sprzedał 62 proc. akcji kierowanej przez siebie firmy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zrobił to w dniu w którym podano, że opracowana przez koncern szczepionka na koronawirusa ma 90 proc. skuteczność. Spółka przekonuje, że mamy do czynienia z przypadkiem.

Pfizer o sprzedaży akcji

Przypomnijmy, że Pfizer poinformował w poniedziałek, że opracowywany przez niego (we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE) projekt szczepionki na koronawirusa ma 90 proc. skuteczność.

Jak poinformował w środę Business Insider Polska, w dniu ogłoszenia informacji o szczepionce i jej skuteczności, prezes spółki Pfizer Albert Bourla sprzedał 62 proc. posiadanych akcji.

UOKiK sprawdził, które tabletki do zmywarki są najlepsze. Jedna marka odjechała reszcieUOKiK sprawdził, które tabletki do zmywarki są najlepsze. Jedna marka odjechała reszcieCzytaj dalej

W przypadek mało kto wierzy, niemniej jednak w komunikacie przekazanym Polskiej Agencji Prasowej koncern przekonuje, że było to zaplanowane wcześniej działanie.

- Sprzedaż tych akcji miała miejsce w ramach zaplanowanego schematu dotyczącego osobistych finansów Dr Bourli, w ramach ustalonego wcześniej planu [10b5-1], który zgodnie z zasadami Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pozwala głównym akcjonariuszom i osobom mającym dostęp do informacji poufnych w korporacjach notowanych na giełdzie na obrót określoną liczbą akcji w określonym czasie – czytamy w komunikacie spółki ujawnionym przez PAP.

- Za pośrednictwem osoby odpowiedzialnej za administrację takich planów, dr Bourla zatwierdził sprzedaż tych akcji w dniu 19 sierpnia 2020 r., przy założeniu, że ich wartość była co najmniej po określonej cenie – dodano w komunikacie.

Klienci jednego z największych banków w Polsce na celowniku oszustów. Można stracić wszystkie pieniądzeKlienci jednego z największych banków w Polsce na celowniku oszustów. Można stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkę
2. Gwiazda TVN została wyproszona ze sklepu. Powodem był przekaz jej programu, historię ujawniła dopiero teraz
3. Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjścia

Z danych przywołanych przez Business Insider Polska wynika, że prezes Pfizera sprzedał 132 508 akcji po cenie 41,94 dol. za sztukę, zarabiając na tym (serwis powołuje się tu na dane Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd) 5,6 mln dolarów. Portal przypomina, że w ciągu minionego roku najwyższe notowania spółki wynosiły 41,99 dol. za akcję, co oznacza, że Bourla sprzedał swoje udziały po cenie zbliżonej do maksimum we wspomnianym okresie.

50 mln dawek jeszcze w tym roku

Pfizer w informacji przekazanej PAP informuje również, że jeszcze w tym roku może wyprodukować maksymalnie 50 milionów dawek szczepionek i maksymalnie 1,3 miliarda dawek w roku przyszłym. Ponadto spółka podkreśla, że ma opracowane szczegółowe plany logistyczne oraz narzędzia zapewniające skuteczny transport, składowanie i ciągłą kontrolę temperatury szczepionek.

Koncern nie potrafi w tej chwili jednoznacznie odpowiedzieć, czy opracowana przez niego szczepionka będzie jednorazowa czy sezonowa. Kwestia ta jak podkreśla Pfizer wymaga szerszej wiedzy o wirusie i właściwościach ochronnych szczepionek.

Zjawiskowy skarb odkryty w Polsce. Znalazcy oniemieli z zachywtuZjawiskowy skarb odkryty w Polsce. Znalazcy oniemieli z zachywtuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
  2. Już 5 grudnia wejdą w życie długo wyczekiwane zmiany. Kierowcy będą zadowoleni
  3. Rząd cichcem przepycha podwyżki dla podsekretarzy stanu. Oprócz wyższej pensji dostaną też trzynastki
  4. Zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Będzie wystarczyć 15 minut, by pożegnać prawo jazdy
  5. Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostaniesz
  6. Tragiczna wiadomość obiegła świat sportu. Legendarny dziennikarz przegrał walkę z rakiem, zapisał się w historii
  7. Makłowicz w końcu zdradził najlepszy przepis na tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Lepszego farszu nie można sobie wymarzyć
Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rządWaloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rządCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News