Płaca minimalna dla niektórych wzrosła tylko w teorii
pixabay/Fz
Autor Radosław Święcki - 31 Marca 2020

Wyższa płaca minimalna nie dla wszystkich. Pracodawcy znaleźli lukę w prawie

Płaca minimalna wzrosła tylko na papierze? Wielu pracowników nie otrzymało gwarantowanego ustawowo wyższego wynagrodzenia. Wszystko przez to, że pracodawcy znaleźli sprytny sposób na obejście podwyżek.

Płaca minimalna wzrosła tylko w teorii?

Płaca minimalna decyzją rządu wzrosła w tym roku z 2250 zł do 2600 zł brutto. Nie brakuje jednak pracowników, których wynagrodzenie pozostało na dotychczasowym poziomie.

Portal Money.pl opisuje historię pracującej w bibliotece pani Anny, której zasadnicza pensja wynosi 2430 zł. Po podniesieniu najniższej krajowej wynagrodzenie kobiety nie wzrosło jednak ani o złotówkę. Dlaczego? Ponieważ pracodawca wliczył na poczet pensji minimalnej otrzymywany przez panią Annę dodatek funkcyjny w wysokości 328 zł.

Jeszcze surowsze ograniczenia. Punkty usług do zamknięcia, w sklepach obowiązkowe rękawiczkiJeszcze surowsze ograniczenia. Punkty usług do zamknięcia, w sklepach obowiązkowe rękawiczkiCzytaj dalej

- Aby osiągnąć pensję minimalną według nowej ustawy, dyrektor dodał moją pensję zasadniczą do dodatku funkcyjnego. W związku z tym de facto mój dodatek funkcyjny praktycznie zniknął – mówi w rozmowie z portalem pani Anna, podkreślając, że w obecnej sytuacji zarabia mniej od swojego podwładnego.

Podobnych historii jest więcej. Z portalem skontaktował się pracownik MSWiA, który otrzymuje dodatki w łącznej wysokości 520 zł.

- Spodziewałem się, że będzie podstawa, czyli 2600 zł i do tego dodatki. Tymczasem policzyli mi to w taki sposób, że zamiast reklamowanej przez rząd podwyżki, jestem 320 zł w plecy – skarży się mężczyzna.

- W zasadzie niemal wszystkie dodatki, oprócz stażowego, nadliczbowych i nocnych, są wliczan

Czternasta emerytura do kosza, zamrożenie płac. Rząd ma ważny powódCzternasta emerytura do kosza, zamrożenie płac. Rząd ma ważny powódCzytaj dalej

e do minimalnej pensji. Ktoś, kto już dłużej pracuje i tak będzie zarabiał mniej od osoby, która ledwo co się zatrudni, bo ta na dzień dobry dostanie 2600 zł samej podstawowej pensji bez dodatków – to z kolei opinia pana Adama, pracownika Poczty Polskiej.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

Co można wliczać do pensji?

Kiedy pracodawca nie może, a kiedy może wliczać dopłaty do pensji minimalnej? Money.pl przywołuje tu listę Głównego Urzędu Statystycznego, z której wynika, że świadczenia wliczane do pensji to: dodatki za szczególne właściwości pracy jak np. dodatek funkcyjny, do tego premie oraz nagrody regulaminowe i uznaniowe.

Z kolei świadczenia, które nie są wliczane do minimalnego wynagrodzenia to: dodatek za staż pracy, nagrody jubileuszowe, odprawy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych czy dodatki za pracę w nocy.

Minister rozwoju otwarcie: Minister rozwoju otwarcie: "Czekają nas chude tygodnie i miesiące"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  3. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. 22 mln użytkowników telefonów w Chinach mniej. Media dostrzegły związek z pandemią
Orlen przekazał 2 wiadomości ws. ich płynu do dezynfekcji rąk. Jedną dobrą, a drugą bardzo złąOrlen przekazał 2 wiadomości ws. ich płynu do dezynfekcji rąk. Jedną dobrą, a drugą bardzo złąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News