Pensje górników w grudniu były tymi najwyższymi w całym sektorze przedsiębiorstw
Pixabay/TomaszSupel
Autor Komunikaty prasowe - 31 Stycznia 2020

Przeciętna pensja w wysokości 15 tysięcy złotych. Zawód, w którym zarabia się lepiej niż programista

Pensje górników zawyżyły średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw - pisze portal money.pl. Średnie wynagrodzenie za grudzień wyniosło 5600 brutto, natomiast w wypadku górnictwa po uwzględnieniu premii było to blisko 15 tys. złotych brutto.

Pensje górników zawyżyły statystyki

Drugą grupą zawodową, która zarabia najlepiej to informatycy. Jednak to górnicy mają po uwzględnieniu premii w grudniu mieć najwyższe wynagrodzenie. To mogło zawyżyć ogólne statystyki co do średniej wysokości wynagrodzeń w Polsce. W listopadzie średnia płaca w tej branży wyniosła "zaledwie" 9 tys. złotych.

Natomiast warto zauważyć też, że w górnictwie cześćiej udziela się podwyżek niż wynosi średnia krajowa i jest to 7,3 proc. wobec średniej wynoszącej wzrost wynagrodzeń o 6,2 proc. Branża budowlana może pochwalić się sporym wzrostem wynagrodzeń, który jest bardzo zbliżony do wzrostu w branży górniczej. Jednak tu zarobki są zdecydowanie niższe i sięgają średnio 5 547,44 zł brutto, co przy zawyżonej średniej wynagrodzeń sprawia, że budowlanka jest branżą, która idealnie trafia w średnią krajową.

Nowa ulga wchodzi w życie. Będziesz miał miesiąc, żeby dopełnić formalności i móc zaoszczędzić kilkaset złotychNowa ulga wchodzi w życie. Będziesz miał miesiąc, żeby dopełnić formalności i móc zaoszczędzić kilkaset złotychCzytaj dalej

Najgorzej w gastronomii

"Szybciej płaca rośnie tylko w kategorii "administrowanie i działalność wspierająca" (o 8,8 proc.), ale mowa o pensji na poziomie zaledwie 3 935 zł brutto. Do tej kategorii zaliczają się agencje pracy, biura podróży, firmy ochroniarskie, firmy zajmujące się sprzątaniem itp.Najgorzej opłacaną branżą jest zakwaterowanie i gastronomia - 3 854,16 zł brutto. Poniżej średniej jest jeszcze transport (4 837,16 zł brutto)" - informuje portal.

Duży wzrost wynagrodzeń zanotowano w kategorii "administrowanie i działalność wspierająca" (o 8,8 proc.), ale mowa o pensji na poziomie zaledwie 3 935 zł brutto. Do tej kategorii zaliczają się agencje pracy, biura podróży, firmy ochroniarskie, firmy zajmujące się sprzątaniem itp.

Wszystkie statystyki podawane przez GUS są w kwotach brutto. Oczywiście na rękę pracownicy otrzymują znacznie mniej. Różnice te są tym większe, im wyższa kwota wyjściowa. W przypadku górnictwa z 15 tys. zł brutto "na rękę" zostaje około 10,6 tys. zł. Oczywiście przy założeniu typowej umowy o pracę i ogólnych zasadach wyliczania składek na ZUS, NFZ i podatek dochodowy.

Najdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachNajdroższy dom świata sprzedany ukraińskiemu oligarchowi. Cena i jego przepych zapierają dech w piersiachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. U 10-latka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Nie pojawiły się żadne objawy
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej
WHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąWHO ogłosiła alarm ws. koronawirusa. Zagrożenie zdrowia na skalę światowąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News