Pensja
pixabay, skyradar
Autor Komunikaty prasowe - 19 Października 2019

Brutalna prawda o pensjach w Polsce. Nie nadążają za cenami mieszkań

Pensja w Polsce - niby idzie do góry, jednak nasze zarobki wciąż nie mogą nadążyć za wzrostem cen mieszkań, jak wynika z analiz ekspertów kredytowych ANG Spółdzielnia. Co więcej, kredyty drożeją, a o zaciągnięcie hipoteki z niewysokim wkładem własnym jest coraz trudniej.

Pensja w Polsce nie nadąża za ceną mieszkań

Pensja w kraju mimo, że wciąż idzie do góry, to i tak nie nadąża za wzrostem cen mieszkań, które rosną w zawrotnym tempie - przeszło dwa razy szybciej niż zarobki. Według danych GUS, w drugim kwartale roku średnia krajowa wynosiła 4839,24 zł brutto - jest to wzrost na poziomie około 7 procent, w stosunku do zeszłego roku. Jednak dla osób, które mają w planach zakup własnego lokum, wzrost płacy nie będzie stanowił dużego pocieszenia, biorąc pod uwagę ceny nieruchomości. Dane NBP nie pozostawiają złudzeń - cena za metr kwadratowy mieszkania na pierwotnym rynku tylko w ciągu roku wzrosła aż o 15 procent, co oznacza, że w wielu przypadkach trzeba zapłacić aż o 1000 zł więcej za metr kwadratowy.

Większe miasto, większe koszty

Nie jest raczej dla nikogo zaskoczeniem, że na najwyższe zarobki można liczyć w największych miastach w kraju, takich jak Warszawa czy Kraków, gdzie średnie wynagrodzenie przekracza 5 tys. zł brutto. Jednak w wielkich miastach analogicznie koszty życia są największe, tak samo jak ceny nieruchomości. Portal Next.gazeta.pl informuje: “Według danych NBP w II kw. 2018 r. za mkw mieszkania z rynku pierwotnego krakowianie płacili średnio 6 902 zł, rok później już 7 968 zł, czyli o 15 proc. więcej. W Katowicach ceny wzrosły średnio o 13 proc., a w Warszawie o 11 proc. Warto przeczekać trudniejszy moment? Analitycy uważają, że niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie”. Katarzyna Dmowska skomentowała z czego to wynika:

“Wzrost cen mieszkań jest pochodną wielu czynników - sytuacji gospodarczej kraju, spadkiem bezrobocia czy dobrymi warunkami kredytów hipotecznych. Ci, którzy planują zakup mieszkania, nie powinni jednak czekać na odwrócenie się sytuacji. Jeśli bowiem zmieni się koniunktura, to wraz z zahamowaniem wzrostu cen mieszkań mogą też pogorszyć się warunki finansowe wielu rodzin. Przy decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego najważniejsze jest więc przede wszystkim przeanalizowanie sytuacji finansowej naszego gospodarstwa domowego”.

Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachKupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjachCzytaj dalej

Płace idą w górę - i co z tego

Wzrost wynagrodzenia w Polsce jest przeszło dwa razy wolniejszy niż wzrost cen nieruchomości, nie mówiąc już o wciąż drożejących kredytach hipotecznych. Katarzyna Dmowska wyjaśniła:

“Jeżeli o kredyt hipoteczny na 30 lat starałby się singiel dysponujący 10-procentowym wkładem własnym, zarabiający tyle, ile wynosiła średnia w II kw. 2018 r., czyli 4 521,08 zł brutto, to jego zdolność kredytowa wyniosłaby ok. 315 tys. zł. Biorąc pod uwagę średnie wynagrodzenie za II kw. tego roku, czyli 4839,24 zł, ta sama osoba mogłaby liczyć na kredyt w wysokości ok. 333 tys. zł. Jest to zatem o 18 tys. zł więcej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. 19-latka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko
  6. Emeryci dostaną od rządu po 10 tys. złotych dla każdego. Wiadomo już kiedy i jak to się odbędzie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News