Obawa o zmniejszenie pensji jest większa niż o utratę pracy
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 4 Kwietnia 2020

Podczas epidemii Polacy boją się tylko jednej rzeczy bardziej niż utraty pracy. I wcale nie chodzi o chorobę

Blisko 40 proc. Polaków obawia się, że z powodu koronawirusa straci pracę – wynika z badania IMAS International przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Okazuje się jednak, że jest jedna rzecz, której polscy pracownicy obawiają się bardziej niż utraty zatrudnienia. Chodzi o obniżkę pensji.

Obawa o pensję

O tym, że pandemia koronawirusa doprowadzi do likwidacji miejsc pracy w Polsce mówią od kilku tygodni niemal wszystkie media. Mniej zwraca się natomiast uwagę na ewentualność obniżenia pensji pracownikom. Okazuje się, że jest to największa obawa wśród polskich pracowników. Z badania IMAS International na zlecenie KRD wynika, że obniżki wynagrodzenia obawia się aż 59 proc. Polaków.

Przeprowadzone pod koniec marca badanie pokazuje również, że większość pracowników na chwilę obecną pracuje stacjonarnie (57 proc.), a tylko 14 proc. wykonuje swoje obowiązki w domu. Blisko 16 proc. respondentów przebywa na urlopach (płatnych bądź bezpłatnych), zwolnieniach lekarskich bądź zasiłkach opiekuńczych. Jedynie 4 proc. ankietowanych nie pracuje z powodu zamknięcia zakładu pracy i nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia.

Z badania wynika, że lęk przed utratą pracy z powodu koronawirusa odczuwa 38 proc. respondentów. Twórcy badania zwracają uwagę, że obawa odnośnie utraty zatrudnienia jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości firmy, w której ankietowani pracują.

Mandat w drodze do pracy? Wiele osób może być narażonych na kary przez nowe obostrzeniaMandat w drodze do pracy? Wiele osób może być narażonych na kary przez nowe obostrzeniaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Tatry. Niespotykana anomalia pogodowa, nagle zapanowała zima i spadł śnieg. Co się dzieje?

Kto boi się utraty pracy?

O ile zatrudnieni w mikroprzedsiębiorstwach mają takie obawy w 48 proc., to w dużych firmach ten odsetek wynosi 32 proc.. Podobnie ma się w przypadku obaw związanych z redukcją pensji, gdzie rozpiętość wynosi od 68 proc. do 54 proc..

- Takie wyniki nie są dla nas zaskoczeniem. Małe przedsiębiorstwa nie mają dużych oszczędności, które pozwolą im na przetrwanie kilku miesięcy bez normalnej sprzedaży. Dlatego cały czas mocno podkreślamy, że bardzo ważne jest, aby zwłaszcza sektor MŚP otrzymał realną pomoc, w złotówkach, która pozwoli im na wypłaty dla pracowników, ale też na regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów. Oni też mają pracowników, którym muszą wypłacić pensje – komentuje Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.

Wyjazdy na Wielkanoc 2020. Rząd w końcu przedstawił obostrzeniaWyjazdy na Wielkanoc 2020. Rząd w końcu przedstawił obostrzeniaCzytaj dalej

Prezes KRD zwraca uwagę, że obawy odnośnie utraty pracy nie wynikają z deklaracji pracodawców. - 50 procent badanych przyznaje, że właściciele firm, w których pracują, nie sygnalizują, że mogą być problemy z wypłatą pełnych wynagrodzeń na skutek pandemii koronawirusa. Takie sygnały otrzymuje 19 proc. badanych, a tylko 7 proc. przyznaje zdecydowanie, że tak jest. Przedsiębiorcy mają świadomość, że epidemia się skończy i wtedy będą potrzebować pracowników. Jeśli ich teraz zwolnią, za chwilę mogą zniknąć z rynku, gdy gospodarka ożyje – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu krajowego Rejestru Długów.

Nieco ponad połowa respondentów (50,5 proc.) przyznaje, że pandemia koronawirusa ma negatywny wpływ na kondycję finansową firm w których pracują. Okazuje się jednak, że są i tacy, którzy dostrzegają, że wpływ pandemii jest pozytywny (twierdzi tak co 10. Badany). Dla 40 proc. ankietowanych epidemia nie ma znaczenia i wpływu na sytuację finansową ich firmy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus uderzy w Warszawę. Miasto tnie wydatki, wstrzymuje inwestycje
  2. W Polsce nadal stosuje się lek, który jest zabroniony w innych krajach. Lekarze twierdzą, że nie ma się czego bać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zabijali ludzi z motorów. Dziesiątki ofiar ataku terrorystycznego. Tragiczne doniesienia z południa
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News