Pekao Idea Bank przejęcie
pxhere
Autor Konrad Karpiuk - 31 Grudnia 2020

Przewrót to mało powiedziane. Popularny bank musi przejść restrukturyzację

Pekao znacznie rozszerzy swoją działalność dzięki wchłonięciu Idea Banku. Przejęcie obejmie również zobowiązania, co zapewni bezpieczeństwo środkom zdeponowanym przez klientów. Zgodę na operację wydał Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Peako przejmuje Idea Bank
  • Jakie korzyści odniesie sektor bankowy
  • Co zmieni się z perspektywy klienta

Bank Pekao przechodzi spore zmiany

- Bank Pekao SA w ramach przymusowej restrukturyzacji przejmie przedsiębiorstwo i zobowiązania Idea Bank S.A. z wyłączeniami [...] Wszystkie depozyty dotychczasowych klientów Idea Bank SA są bezpieczne - poinformowano w oficjalnym komunikacie.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny przymusową restrukturyzację Idea Banku rozpoczął 31 grudnia. Decyzja była spowodowana upadłością przedsiębiorstwa, która zdaniem BFG wpływała negatywnie na cały sektor bankowy w Polsce.

Ostateczne przejęcie Idea Banku ma nastąpić 3 stycznia 2021 roku. Dzięki tej operacji Pekao będzie mogło zwiększyć skalę swojej działalności, szczególnie w segmencie mikrofirm, a także małych i średnich przedsiębiorstw.

Pekao zapewni klientom Idea Banku ofertę powitalną

Dzięki temu, że Pekao przejmuje przedsiębiorstwo z zobowiązaniami, środki klientów są w pełni bezpieczne. Gdyby doszło do upadku Idea Banku bez restrukturyzacji, to sektor bankowy poniósłby koszty wypłaty gwarantowanych środków klientów.

Parafia ukarana mandatem 300 zł. Kościół z Poznania musi zapłacić, powód cię rozbawiParafia ukarana mandatem 300 zł. Kościół z Poznania musi zapłacić, powód cię rozbawiCzytaj dalej

To oznaczałoby konieczność wypłacenia gwarantowanych środków klientów wysokości nawet kilkunastu miliardów złotych. W czasie kryzysu spowodowanego pandemią i to chwilę przed rozpoczęciem szczepień, taka kwota mogłaby negatywnie wpłynąć na plany wyjścia z zapaści gospodarczej.

- Struktura transakcji pozwala z jednej strony zabezpieczyć pozycję kapitałową i płynnościową Banku Pekao SA, nie wpływając na potencjał dywidendowy banku, a z drugiej, dzięki wykorzystaniu efektów skali pozwala wygenerować wartość dla akcjonariuszy w formie synergii. W szczególności będziemy się skupiać na utrzymaniu dostępu do finansowania dla klientów biznesowych i udostępnieniu im oferty produktowej naszego Banku, umożliwiając dalszy rozwój ich biznesu - mówił p.o. prezesa Pekao SA, Leszek Skiba.

Ponadto klienci detaliczni Idea Banku, mogą oczekiwać, że otrzymają od Pekao ofertę powitalną. W jej skład wejdą m.in. konto osobiste z bankomatami w Polsce i na świecie na rok bez opłat, oraz wysokie oprocentowanie powitalne.

Przejęcie ratuje miejsca pracy. Z perspektywy zwykłego Kowalskiego, niewiele się zmieni

Jak informuje Interia Biznes, klienci Idea Banku będą mogli w sposób ciągły korzystać z obsługi bankowej. Ponadto wchłonięcie pozwoli na zachowanie miejsc pracy, pracownicy przejmowanego przedsiębiorstwa dołącza do Pekao SA.

Wszystkie oddziały Idea Banku będą kontynuować swoją działalność. Dalej będą funkcjonować karty, bankomatu i infolinie. Nie zmienią się numery kont, hasła i loginy do bankowości. Pełna integracja zakończy się do końca IV kwartału 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  2. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News