Pekao zdecydował się na odważny krok
wikipedia/Sluzbowo
Autor Radosław Święcki - 21 Grudnia 2020

Odważny krok Pekao. Niektórzy klienci sporo dopłacą, a inni na tym zyskają

Odważna decyzja Pekao. Bank jako pierwszy w Polsce wprowadził ujemne oprocentowanie sald na rachunkach klientów korporacyjnych. Eksperci podkreślają, że rozwiązanie to może być dobrą wiadomością dla klientów indywidualnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakim poziomie ujemne oprocentowanie wprowadził Pekao
  • Dlaczego bank zdecydował się na ten krok
  • Dlaczego decyzja Pekao nie musi martwić klientów indywidualnych

Pekao wprowadza ujemne oprocentowanie

Bank Pekao jako pierwszy w Polsce wprowadził ujemne oprocentowanie sald na rachunkach swoich klientów finansowych. W niektórych wypadkach jak informuje Business Insider Polska ujemne oprocentowanie sięga nawet minus 0,8 proc.

Rozwiązanie to dotychczas nie było stosowanie w naszym kraju, ale jak zauważa portal jest ono coraz częściej stosowane w Europie. Taka możliwość w krajach strefy euro istnieje od sześciu lat, kiedy to Europejski Bank Centralny po raz pierwszy ściął stopę depozytową poniżej zera. W strefie euro ujemne oprocentowanie dotyczy niemal wyłącznie klientów korporacyjnych i instytucji finansowych.

Eksperci spodziewają się, że w ślad za Pekao pójdą inne banki, choć z nieoficjalnych informacji Business Insider Polska wynika, że na taki ruch zdecydował się już inny duży polski bank, tyle, że stosuje ujemne oprocentowanie wobec środków przekraczających 10 mln zł. W przypadku Pekao by stać się ofiarą tego rozwiązania wystarczy posiadać środki już tylko na poziomie 1 mln zł.

Bank Pekao zdecydował się na dość ujemne oprocentowanie, choć jak zauważają eksperci Rada Polityki Pieniężnej obniżyła dość radykalnie stopy procentowane, ale nie poniżej zera. W sytuacji gdy stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 0,1 proc., a stopa depozytowa Banku Centralnego wynosi zero, ujemne oprocentowanie na poziomie minus 0,8 proc. może być według ekspertów próbą zniechęcenia innych instytucji do lokowania w Pekao jakichkolwiek nadwyżek.

Niemal 60 proc. Polaków chce nowego zakazu. Popularny produkt dopiero od 18. roku życiaNiemal 60 proc. Polaków chce nowego zakazu. Popularny produkt dopiero od 18. roku życiaCzytaj dalej

- O możliwości wprowadzenia ujemnych stóp procentowych mówiło się w kontekście klientów korporacyjnych, jednak z pewnością nikt nie spodziewał się tak głęboko ujemnej stawki. Przyczyną takiego posunięcia zapewne jest próba uchronienia się przed wyższą podstawą naliczania podatku bankowego i składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny – komentuje w rozmowie z Business Insider Polska Maciej Marcinowski, zastępca szefa działu analiz w Trigon DM.

Co to oznacza dla klientów indywidualnych?

Ruch Pekao nie jest korzystny dla instytucji finansowych i jak wskazują eksperci niebawem może stać sie chlebem powszednim dla firm, a co z klientami indywidualnymi?

Według Marcinkowskiego klienci ci nie muszą obawiać się wprowadzenia ujemnego oprocentowania. Ekspert Trigonu DM wskazuje w rozmowie z portalem, że w Europie banki starają się unikać obciążania klientów indywidualnych w ten sposób. Zdarzają się co prawda nieliczne tego rodzaju przypadki, ale dotyczą one bardzo wysokich kwot.

Z kolei ekonomista TMS Brokers Konrad Białas w rozmowie z portalem stwierdza wręcz, że ujemne oprocentowanie sald klientów korporacyjnych może być dobrą wiadomością dla klientów indywidualnych. Dlaczego? Otóż, jak wyjaśnia Białas, takie rozwiązanie obniży koszty ponoszone przez banki i w konsekwencji zmniejszy presję wzrostu kosztów produktów bankowych dla tej grupy (o podnoszeniu opłat przez banki pisaliśmy TUTAJ).

Białas również uważa, że decyzja Pekao dotycząca wprowadzenia ujemnego oprocentowania dla klientów finansowych może być przetarciem szlaku dla innych banków na zastosowanie podobnego rozwiązania.

- Możemy być świadkami prób przetarcia szlaku dla wprowadzania przez banki ujemnego oprocentowania. Dotąd w przeważającej mierze instytucje same ponosiły koszty związane z bliskimi zera stopami procentowymi i podatkiem bankowym. Nie są w stanie w żaden sposób skorzystać na lokowanej u nich płynności, jeśli tylko nie mogą ulokować jej w obligacjach skarbowych – podkreśla ekonomista TMS Brokers.

Pekao jako pierwszy bank w Polsce wprowadza ujemne oprocentowanie dla klientów korporacyjnych, tymczasem jak informowaliśmy kilka dni temu bank zdecydował się również na inne do tej pory nieznane w naszym kraju rozwiązanie, czyli możliwość spłaty kredytów zaciągniętych w innych bankach (szczegóły TUTAJ).

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Już pewne, prezydent podpisał. Wielu Polaków załapie się na dodatkowe 1500 zł od rządu
  2. Zmiana godzin dla seniorów w Wigilię. Możesz się mocno zdziwić, gdy wyjdziesz do sklepu
  3. Nie tylko hotele i stoki, kolejna branża do zamknięcia. Lockdown ma być pełny i bezwzględny
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News