Paweł Fajdek zdobył mistrzostwo świata i zarobił fortunę
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Października 2019

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata. Polacy zarobili na nich fortunę

Polscy lekkoatleci zarobili prawie milion złotych w zakończonych w niedzielę mistrzostwach świata w Dausze - informuje portal RadioZET.pl. Najwięcej zarobił Paweł Fajdek, złoty medalista w rzucie młotem.

W niedzielę zakończyły się 17. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Zawody zostały zorganizowane w mieście Doha, stolicy Kataru. Polacy zdobyli 6 medali w różnych dyscyplinach i zapisali się w historii lekkoatletyki. Jednak medale i splendor to nie wszystko - okazuje się, że polscy sportowcy zarobili całkiem niezłe pieniądze za swoje występy.

Paweł Fajdek mistrzem świata

Paweł Fajdek wygrał konkurs w rzucie młotem i po raz czwarty w karierze został mistrzem świata. Złoty medalista zarobił w Dausze 60 tys. dolarów, co daje ok. 235 tys. złotych. Paweł Fajdek to jedyny reprezentant Polski, który stanął na najwyższym stopniu podium.

Hitowy produkt wraca do Lidla. 12 października sklepy przeżyją oblężenieHitowy produkt wraca do Lidla. 12 października sklepy przeżyją oblężenieCzytaj dalej

Paweł Fajdek i inni Polacy na podium

Najwięcej napracować się musiała Justyna Święty-Ersetic. Na przestrzeni ostatnich ośmiu dni startowała sześciokrotnie podczas turnieju - Biegaczka wzięła udział w dwóch sztafetach 4x400 m (mieszanej i kobiecej), a także indywidualnie. Najlepiej poszło jej w konkursie drużynowym, wraz z pozostałymi koleżankami zdobyła srebrny medal mistrzostw świata. Wicemistrzostwo zostało wycenione na 40 tys. dolarów, jednak nie jest znany podział kwoty, ponieważ w eliminacjach biegł inny skład. Z kolei za siódme miejsce w konkursie indywidualnym Justyna Święty-Ersetic zainkasowała 5 tys. dolarów, co daje ok. 40 tys. złotych.

Z kolei Joanna Fiodorow, która zajęła drugie miejsce w konkursie rzutu młotem, otrzyma ok. 120 tys zł. Nasi brązowi medaliści - tyczkarz Piotr Lisek i biegacz Marcin Lewandowski (bieg na 1500 m) zainkasują po ok. 80 tys. złotych.

Trzecie miejsce w konkursie rzutu młotem zajął też Wojciech Nowicki, jednak brązowy medal dzieli z Węgrem Bence Halaszem, co sprawia, że obowiązuje inny podział nagród - najpierw sumuje się nagrody z miejsc 3. i 4., a potem dzieli na pół. W efekcie na konto Nowickiego powinno trafić ok. 70 tys. złotych.

Skażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychSkażone mięso wycofywane w pośpiechu. 5 ofiar śmiertelnychCzytaj dalej

Paweł Fajdek i inni Polacy zarobili mnóstwo pieniędzy

Nagrody finansowe przyznawane są Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Na mistrzostwach świata nagradzane są miejsca 1-8. Kwoty nagród przyznawanych sportowcom są takie same od dziesięciu lat.

Łącznie na 17. Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2019 zorganizowanych w Dosze Polacy zdobyli 6 medali (1 x złoto, 2 x srebro i 3 x brąz) i zarobili ponad 900 tys. złotych.