Paszport z pamiątkowymi stemplami może być problematyczny
Flickr/Mr. Tom Tramwajowy
Autor Maria Glinka - 7 Marca 2020

Przez jedną rzecz twój paszport może stać się źródłem wielu kłopotów. Wiele osób popełnia ważny błąd

Paszport, niezbędny dokument w trakcie większości podróży, może przysporzyć wiele problemów. Wszystko przez nieoficjalne pieczątki z atrakcji turystycznych, przez które dokument może zostać unieważniony.

Paszport z pieczątkami, na niektóre warto uważać

Paszport, wydawane obywatelom w celu identyfikacji ich tożsamości w trakcie przekraczania granicy, często wzbogacany jest o pieczątki. Dla entuzjastów podróżowania stanowią one niezastąpioną pamiątkę. W niektórych miejscach turystycznych również można otrzymać stempel, który ma przypominać o odbytej wizycie.

Ministerstwo Zdrowia: Są nowe przypadki zakażeń w PolsceMinisterstwo Zdrowia: Są nowe przypadki zakażeń w PolsceCzytaj dalej

Ten prozaiczny symbol może jednak wywołać wiele problemów, z którymi musiała zmierzyć się ostatnio Tina Sibley. 59-letnia obywatelka Wielkiej Brytanii podróżowała z Madrytu przez Dohę aż do Tajlandii. Miała dotrzeć na wyspę Phuket przy pomocy linii lotniczych Qatar Airways. Jednak po sprawdzeniu paszportu pracownik lotniska odmówił Brytyjce wejścia na pokład samolotu, ponieważ miała w paszporcie pieczątkę z Machu Picchu, najbardziej znanej i najczęściej odwiedzanej atrakcji turystycznej w Peru. W związku z tym, że jest to pieczątka nieoficjalna to, zdaniem pracownika, dokument zostanie uznany w Tajlandii za nieważny, a kobieta nie przekroczy granicy państwa – czytamy w The Independent.

Polacy znaleźli wielki skarb. Takiego znaleziska nikt się nie mógł spodziewaćPolacy znaleźli wielki skarb. Takiego znaleziska nikt się nie mógł spodziewaćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Przykre wieści z Watykanu. Potwierdzono przypadek zakażenia

Po pomoc do ambasady

Następnego dnia Sibley postanowiła zgłosić po pomoc do brytyjskiej ambasady w Madrycie. Urzędnicy placówki dyplomatycznej przyznali, że „musiał być to żart” i paszport jest ważny, więc wydanie zastępczego dokumentu, o które wnioskowała podróżująca, jest nieuzasadnione.

Z kolei linie lotnicze Qatar Airways i Emirates potwierdziły, że w Tajlandii nie zaakceptują paszportu, który zawiera pamiątkowe stemple. W związku z tym Brytyjka była zmuszona wyrobić paszport tymczasowy. Procedura wydania tego dokumentu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trzeba posiadać bilet lotniczy i numery odpowiednich dokumentów. Historia zakończyła się w miarę szczęśliwe, chociaż Sibley dotarła do Tajlandii z dwudniowym opóźnieniem i ze stratą tysiąca funtów (ok. 5 tys. zł).

Niejasne stanowisko w sprawie pamiątkowych stempli

Onet.pl zapytał polskich podróżników, czy przydarzyła im się sytuacja, w której symboliczna pieczątka z Peru uniemożliwiła wkroczenie na terytorium innego państwa. Jedna z pytanych osób przyznała, że odwiedziła Machu Picchu w 2014 r. i pamiątkowy stempel nigdy nie stwarzał jej problemów. Nawet przy przekraczaniu granicy USA czy Izraela.

W tej sprawie zabrała głos także osoba, która po wizycie w Machu Picchu, podobnie jak Brytyjka, odwiedziła Tajlandię. Podróżująca z Polski wyznała, że nie miała żadnych trudności z dostaniem się do Tajlandii, które miałyby wynikać z posiadania nieoficjalnego stempla. „Ktoś ewidentnie musiał mieć pecha” – oznajmiła.

Kiedy paszport jest nieważny?

Warto przypomnieć, jak polskie prawo reguluje kwestię nieważności paszportu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na termin ważności – podróżowanie na podstawie przeterminowanego dokumentu jest zabronione.

Co więcej, zgłoszenie utraty bądź zgubienia paszportu jest równoznaczne z uznaniem go za nieważny. Kolejna przesłanka to m.in. sytuacja, w której znalazca zagubionego paszportu odda go do urzędu. Również w momencie utraty polskiego obywatelstwa paszport automatycznie zostaje unieważniony.

Należy pamiętać, że w przypadku zmiany danych osobowych takich jak imię, imiona, nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, paszport traci ważność. Poza tym paszport może zostać również oficjalnie unieważniony przez urzędników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pendolino zatrzymane w Warszawie. Jeden z pasażerów zadzwonił na numer alarmowy
  2. Operacja na otwartym sercu, poważny stan. Niepokojące doniesienia o Tomaszu Stockingerze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Pociąg w Warszawie pilnie zatrzymany. Nieoficjalnie: mogło chodzić o zakażenie chorobą, na miejscu służby
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News