Źródło: Pixabay/StartupStockPhotos
Autor Kasper Starużyk - 29 Maja 2019

Zaskakujący wynik badania. Mężczyźni: Faworyzowanie kobiet przeszkadza nam w robieniu kariery

Według najnowszego raportu Hays Poland dotyczącego sytuacji kobiet na rynku pracy potwierdzono, że panie dostrzegają istniejące nierówne traktowanie w miejscu zatrudnienia. Zaobserwowano jednak też, mężczyźni przeszkodę w rozwoju kariery zawodowej upatrują w… faworyzowaniu kobiet. Czy mężczyźni to uciśniona grupa na rynku pracy?

“Krzywdząca” konieczność zapewnienia parytetów w firmie

Pomysł wyrównania szans dla kobiet, zarówno w biznesie jak i w polityce to temat budzący emocje. W Polsce znany od czasów PRL-u (“Kobiety na traktory!”), w europejskich krajach wprowadzany od wielu lat do działań przedsiębiorstw. W państwach takich jak np. Norwegia rady nadzorcze muszą składać się z określonej liczbę kobiet. W Polsce rozwiązania związane z parytetami dopiero wkraczają do firm, a już oceniane są przez mężczyzn za “krzywdzące”. Przeciwnicy w parytetach widzą dyskryminację i naruszenie zasad wolnego wyboru, a zwolennicy niwelowanie przywilejów mężczyzn wynikających z tradycji.

Dramatyczne luki na polskim rynku pracy, etat coraz bardziej popularny Dramatyczne luki na polskim rynku pracy, etat coraz bardziej popularny Czytaj dalej

Dyskryminacja w pracy według mężczyzn

54 proc. ankietowanych kobiet wskazało faworyzowanie mężczyzn, zakładanie mniejszej dyspozycyjności kobiet (51 proc.), kierowanie się stereotypami (47 proc.), brak zaufania do kwalifikacji (40 proc.) za największe przeszkody w rozwoju kariery zawodowej.

Mężczyźni patrzą na trudności wynikające z płci z nieco innej perspektywy. Wskazują na konieczność zapewnienia parytetów w firmie, co prowadzi do faworyzowania kobiet i nie pozwala mężczyznom kandydować na określone stanowiska. W wielu przypadkach odbierają taką politykę jako krzywdzącą – skoncentrowaną na płci, a nie kompetencjach - piszą analitycy w opracowaniu raportu.

Jaka jest prawda? Sytuacji na polskim rynku pracy broni  Paula Rejmer, Managing Director Expert Perm & Response w Hays Poland:

Nawet najbardziej kompetentne i doświadczone pracownice potrafią być pomijane w momencie przyznawania w firmie awansów, a kandydatki do pracy przegrywać z kandydatami o identycznych kwalifikacjach. Na szczęście pracodawcy coraz częściej porzucają błędne i krzywdzące stereotypy, które traktują pracujące kobiety jako mniej dyspozycyjne. Dostrzegają też potencjał kobiet i wykazują się większą otwartością, rozpatrując ich kandydatury na stanowiska gwarantujące możliwości rozwoju, wzmacniając ich przedsiębiorczość oraz budując środowisko pracy, które umożliwia skuteczne łączenie roli zawodowej z rodzinną.

W Polsce zarządy spółek składają się w 12,2% z kobiet. Według badań i analiz na razie mężczyznom nie grozi “wygryzienie” przez kobiety na wysokich szczeblach.

Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce, co to oznacza dla cen? Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce, co to oznacza dla cen? Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News